Глумац Љубивоје Тадић гостовао у Никшићу

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, у суботу, 19. марта изведена је представа "Чујте Срби, чувајте се себе", у извођењу драмског умјетника Љубивоја Тадића

Текст "Чујте Срби, чувајте се себе" Арчибалда Рајса настао је 1928. године, када је овај велики и освједочени пријатељ српског народа, као неутрални исљедник владе Србије, дошао у Србију да испита злочине које је аустроугарска војска починила у Мачви и Подрињу над недужним српским цивилима.

Глумац Љубивоје Тадић гостовао у Никшићу

Своју приврженост српској истини Рајс је посвједочио уписујући се у српске добровољце. Као ратни друг "војника Шумадије, Дунава, Мораве, Тимока и Вардара", како је касније сам писао, био је извјештач у угледним и тиражним европским часописима. Спроводећи своја истраживања Арчибалд Рајс није био задовољан само исказима оних који су били аустро-угарски заробљеници, већ је одлазио на лице мјеста, отварао гробове, прегледао лешеве и рањенике, посјећивао бомбардована насеља. Пишући на тај начин о поменутим догађајима током Првог свејтског рата, Арчибалд Рајс је омогућио пробијање информативне блокаде Србије и продор истине о страдању српског народа у свијет.

Овај његов својеврсни политички тестамент, који, са очигледном актуелношћу, указује на све врлине али и мане нашег народа, штампан је на српском језику у цјелини тек 1994. године.

Глумац Љубивоје Тадић гостовао у Никшићу

Драмски умјетник Љубивоје Тадић, првак драме Народног позоришта, који се поред глуме бави и књижевношћу, драматургијом и режијом, основао је позориште "Огледало" у коме у монодрами "Чујте Срби..." игра Арчибалда Рајса.

Рајсову опомену до сада је извео преко 50 пута, најприје у Београду 2006. године, а потом широм Србије и другим мјестима.

Глумац Љубивоје Тадић гостовао у Никшићу

Монодрама "Чујте Срби, чувајте се себе", за коју је адаптацију и режију урадио Љубивоје Тадић, у Никшићу је одиграна у организацији Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, у чије име се обратио доц. др Драго Перовић, потпредсједник.

У представи текст "Рајсова опомена" говори Добрица Ћосић, а „Заветну песму“ Војислава Илића Млађег Вјера Мујовић.