Прослављен празник Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

Светом Литургијом, коју је на Петровдан, 12. јула у цркви Светих Првоврховних Апостола Петра и Павла, у Бијелом Пољу, служио протојереј-ставрофор Мираш Богавац са свештенством, и свенародним сабором, прослављене су Петровданске свечаности.

Током службе је одговарао хор Светог Николе. Причестио се велики број вјерних, а преломљен је и освештан славски колач. У својој бесједи протојереј Дарко Пејић је казао да су Свети Апостоли Петар и Павле најхрабрији међу најхрабријима и највећи међу највећима.

“Један од њих, син Јонин, Петар је био рибар. Не зна се ни да ли је био писмен, али је имао чисто срце. Други, Савле у почетку гонитељ Хришћана, образован пошао је у Дамаск да се јави јеврејским старјешинама, како би, хватао и убијао Хришћане, због користи и чувања вјере јудејског народа. Међутим, на том путу, јави му се сам Господ ријечима: “Савле, Савле, зашто ме гониш?“ Од тога сусрета Савле ослијепи и пита Господа: “Ко си ти, Господе“; а Господ му одговара: “Ја сам Христос, Кога ти гониш. Устао си да ратујеш против самога Бога“. Савле потресен пита Господа шта да ради и Он га посла у Дамаск, код свештеника Ананија да се крсти и буде сасуд изабрани, да ријеч Његову објави међу незнабошцима. Често и наш народ за све има изговоре да не испуни Јеванђеље Божије. Када не одемо у цркву на службу, већ останемо кући и чујемо звоно кажемо: “Не могу, нијесам нешто расположен, отићи ћу други пут“, или кажемо: “Кад видим ко све иде... Међутим, нека се не заварава ниједан Хришћанин да ће, ако може преварити и слагати на земљи, то моћи да учини пред Господом“, казао је отац Дарко и додао да су два звоника на Петровој цркви окренути ка небу, као двије заповијести Божије и као љествице ка Небу.

Литија улицама Бијелог Поља

У поподневним часовима испред цркве је кренула свенародна литија кроз Бијело Поље. Литију су предводили Његово Преосвештенство Епископ будимљанско–никшићки Г. Јоаникије и Његово Преосвештенство Епископ рашко–призренски Г. Теодосије са бројним свештенством и свештеномонаштвом. Литија вјерног народа је ишла улицама града до цркве Светог Николе и вратила се код Петрове цркве. Преосвећени владика Јоаникије је бесједио да овај дан “није свијетао и лијеп само због тога што нас грије небеско сунце и оживљава цијелу творевину, него и због тога што нас грије свјетлост Божанска, вјечна и непролазна на Свети празник Прововрховних Апостола Петра и Павла и на славу овога Светога храма“.

“Свети Апостоли Христови пронијеше Јеванђеље Божије и њиме испунише цијелу васељену, проповиједајући име Христово и дјела Његова. Његово распеће, смрт и васкрсење, а тиме благовијестећи и наше васкрсење, нови живот и преображење цијеле творевине. Свјетлост и истинитост њихове проповиједи не губи своју славу, сјај и силу како пролази вријеме, него та проповијед допире кроз сва времена и до нас, данас и овдје. И загријава наша срца, просвјетљује наше умове и зато је овај дан тако свијетао. И зато смо се окупили овдје у име Божије и Светих Апостола, у име наше свете вјере. Наше сабирање је по Духу Светоме, јер нас сабира, обједињује и сабира наша срца и мисли Дух живототворни, Који нам сија свјетлошћу Јеванђеља и ријечи Божије и чисти наша срца и мисли, да познамо прави истинити пут у овоме животу и да се знамо чувати од порочности, која пуни овај свијет и од зла у овом свијету. И да знамо изабрати прави пут Божији, пут спасења, који је уједно пут Крста и пут љубави Божије. Љубави, која происходи из наше свете вјере и заповијести Божијих, јер нам је Господ заповиједио и дао двије заповијести, да љубимо Бога и ближње своје. У име те љубави се ми сабирамо са свих страна, са четири краја свијета“, бесједио је Преосвећени владика Јоаникије. Он је истакао да велику радост представља посјета Епархији будимљанско-никшићкој Преосвећеног владике рашко-призренског Теодосија.

Прослављен празник Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

Благослов у ову светињу, бесједио је владика Јоаникије, донио је и новоизабрани Владика липљански Г. Јован, који ће бити викарни Епископ Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, докторант теологије у Јерусалиму.
Његову хиротонију ће у Пећкој Патријаршији, извршити Његова Светост Патријарх Иринеј 4. септембра.

“Да то буде залог васкрсења нашега народа на Косову и Метохији, залог очувања наших светиња и цијелог нашег напаћеног народа, јер хиротонија епископа низводи дарове Божије на Цркву, не само на епископа него на све нас”, рекао је владика Јоаникије призивајући милост Божију да удостоји вјернике, који тог дана буду могли да посјете Пећку Патријаршију.
Благослов и ријечи архијерејске бесједе народном сабрању у граду на Лиму, упутио је и Преосвећени владика Теодосије, који је стигао из манастира Црна Река, гдје се такође одржава велики Петровдански сабор.

“Дивно је видети и доживети сабрање и литију у Бијелом Пољу. Ево ме други пут у овоме граду, на празник Светих Прововрховних Апостола Петра и Павла, који су својом вером и мученичком крвљу сазидали Цркву Христову. Црква Христова је заснована на камену и запечаћена крвљу мученика, на првом месту Светих Апостола, а затим и њихових наследника, епископа, свештенослужитеља и верника у све векове, ево, до данашњег дана. И, заиста, то је потврда да је Црква Христова непоколебљива и да јој у овом свету ништа не може наудити. Оно што нас повезује је, управо, љубав Христова, коју су нам оставили Свети Апостоли, који су својим примером то и посведочили. Та љубав Христова нас обједињује и сабира. Она је залог који имамо за живот вечни, јер, ако будемо овде у заједници и љубави, у Цркви Христовој, онда ћемо, заиста, наследити и живот вечни у Царству Небеском. То је оно што је вечно и непролазно и оно што нам је Господ обећао, ако будемо слушали реч Његову и живели заповешћу Христовом“, бесједио је Преосвећени владика Теодосије.