Празник Светог Нектарија Егинског у Никшићу

На празник Светог Нектарија Егинског, у четвртак 22. новембра 2018, Света Литургија служена је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Празник Светог Нектарија Егинског у Никшићу

Литургију је служио протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки.

Он се сабраном вјерном народу обратио ријечима поуке о животу великог Чудотворца Светог Нектарија. Подсјетио је да је Свети Нектарије један од оних светих људи који су сваки тренутак свог живота испуњавали Христом и страдали за Христа, благодарећи Му.

„Такав светитељ наших времена, чији празник данас прослављамо, био је Свети Нектарије Егински, велики Чудотворац и угодник Божји, који је цијели свој живот испуњавао Христом, још, од дјетињства, кроз младост, школовање, монаштво, проповједништво, кад је био Митрополит, па прогнан и страдао, живио, годинама, у једној соби у Атини са кором хљеба, али никада није зароптао, него увијек благодарио. Имао је љубави према онима који га гоне, а највише су га гонили његови ближњи. Он је и то, заблагодаривши, без роптања подносио и говорио: Слава Теби Господе за све“, рекао је свештеник Јокић.

Навео је да је Свети Нектарије на острву Егина, са љубављу, сузама, молитвама обновио манастир, који је био у рушевинама, запустио. Изградио је цркву Свете Тројице, гдје данас почивају његове Свете мошти. То мјесто, које је било заборављено од људи, али није од Бога, постало је, по ријечима о. Слободана, велико ходочасничко мјесто.

„Свако ко је дошао код њега није отишао, а да му он није помогао. Такав је благослов Светог Нектарија. Зато је он велики и твори многа чудеса. Зато његове мошти данас постоје на сваком континенту, многе цркве се граде у његово име, многе иконе сликају у његово име, а он узвраћа благодарношћу Господу и милошћу према нама. Твори чудеса, исцјељује болести, а много је болести данас духовне и тјелесне; он је брзи помоћник пред Господом“, бесједио је архијерејски намјесник никшићки.

Нагласио је да је Никшић, благодаћу Божјом, имао благослов да су нашу Црквену општину два пута походиле мошти Светог Нектарија, како би се вјерни народ срео са светињом и цјеливао је.Свети Нектарије, истакао је свештеник Јокић, и у овом храму је творио чудеса, своју милост пројавио на људима.

Осврнуо се на изградњу Црквеног спортско-омладинског центра и цркве Светог Нектарија у Никшићу.

„Увелико трају радови, већ је изграђен Црквени дом, сала, радионице, а, ако Бог да, ових дана треба да почнемо са постављањем темеља за храм. У недјељу 25. новембра, у нашем Саборном храму организоваћемо добротворну акцију за прикупљање прилога, како би лакше, брже и боље могли да градимо храм Светом Нектарију. Свако од нас, ако хоће и колико му могућности дозвољавају, може да се укључи у ту акцију“.

„Молим вас да се, прије свега, молите Богу да ово дјело успије, да тече са благословом, јер гдје су удружене молитве народа Божјег онда је и милост Божја већа од Господа и од самог светитеља. Молите се Светом Нектарију да ово дјело радимо са љубављу, стрпљењем, смирењем и да га завршимо уз благодарност Господу“, закључио је протојереј-ставрофор Слободан Јокић.

Приликом, недавне, посјете Егини, архијерејски намјесник никшићки о. Слободан је, уз благослов сестринства манастира, донио камење из манастира Светог Нектарија Егинског Чудотворца, које ће бити уграђено у темеље цркве Светог Нектарија у Никшићу.