Владика Јоаникије на Недјељу Свих Светих служио у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Недјељу Свих Светих, у недјељу 10. јуна, Свету Архијерејску Литургију у катедралном манастиру наше Епархије Ђурђевим Ступовима.

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранско-андријевичког и монаштво Манастира. У току Литургије сабраном народу бесједом се обратио Преосвећени Епископ Г. Јоаникије, говорећи о празнику који се прославља прве недјеље по Силаску Светог Духа на Свете апостоле и ученике Христове.

Владика Јоаникије на Недјељу Свих Светих служио у манастиру Ђурђеви Ступови

“Данас прослављамо Недјељу Свих Светих, а када помињемо Све Свете, којих је неизбројено мноштво, морамо да знамо и да разликујемо ко је Онај Који има светост по својој природи, Ко је извор светости, а ко су они који су свети зато што су постали причасници те светости, благодати и милости. Једини Свет је Господ Бог Саваот, али, Његова светост је таква да се она, по Његовој милости, проширује и на оне који љубе Господа, који се са Њим сједињују и служе Му. Зато свештеник на светој Литургији, при завршетку свете службе, позива народ да се причести позивом “Светиње светима“, јер се преко светих Тајни и ми освећујемо“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

Он је казао да они, који су крштени и миропомазани и који учествују у светотајинском животу Цркве, су већ и освећени, јер ако, заиста, живе светотајинским животом Цркве онда они непрестано примају освећење. На исти начин су и хришћани у првим временима поимали да су сви крштени чланови Цркве, који су се сјединили са Господом, освећени, те према томе, и свети, нагласио је Епископ Јоаникије, додајући.

Владика Јоаникије на Недјељу Свих Светих служио у манастиру Ђурђеви Ступови

“Али они нијесу свети по природи, него зато што су постали причасници Божије светости, коју Бог не задржава само за Себе, него је даје изобилно онима који Га љубе. Ако на тај начин посматрамо, онда је велико мноштво оних који су се освећивали у овом животу, а ми, прије свих и изнад свих, истичемо Пресвету Богородицу, Која је у својој утроби одњихала Спаситеља свијета Господа Бога Исуса Христа, Који се оваплотио од Њене пречисте крви силом Духа Светог, која је сва била испуњена светошћу, која је своје срце, душу и ум, цјелокупно своје биће учинила станом Бога живог, обиталиштем Бога и Спаситеља Господа Исуса Христа“.

“Послије Пресвете Богородице помињемо арханђеле и анђеле, који непрестано служе Богу живом и сједињују се са Њим, прослављају Његову вјечну славу и постају њени причасници, а послије светих арханђела и анђела помињемо Светог Јована Крститеља, Свете апостоле, затим Светитеље Божије, мученике, преподобне, Свете љекаре бесребренике и на крају Све Свете. Изобилни су и преизобилни дарови Духа Божијег, а то су, истовремено, дарови Христови, и то је реалност живота у Цркви, коју доживљавамо, непрестано, освећујући се и сједињујући се са Господом“, бесједио је Преосвећени Владика.

Владика Јоаникије на Недјељу Свих Светих служио у манастиру Ђурђеви Ступови

Ниједног човјека посебно Бог не бира да би га освећивао, него, према ријечима Његовог Преосвештенства Епископа Јоаникија, сви имају прилику да се освећују.
“Сви смо позвани да примимо светост, а то значи да примимо прави живот, односно да живимо правим, истинитим животом, да сви наши таланти, сви наши дарови засијају у слави Божијој. Свети Божији сијају у царству Небеском својим даровима, својим врлинама и оном светошћу којом их је Господ обдарио и осветио. Они су се обукли у вјечну славу Божију у љубави и милости Божијој и имају ту благодат, ту слободу да се моле за цио свијет. Врло често сви ми, налазећи се у тешкоћама, у гријесима, у отуђености у овом свијету, немамо слободу да се, непосредно, обраћамо Господу, него се обраћамо светима Његовим, јер су нам они, некако, ближи и молимо их да се они моле за нас“.

“Треба, наравно, и ми да се молимо Богу, јер је Бог Отац наш Небески, јер је Бог љубав, јер је Он једини човјекољубац, а, свакако, и оне молитве које упућујемо светима, нарочито Пресветој Богородици, услишиће Свети, а и Бог ће их примити, зато што на такав начин изражавамо поштовање и љубав према Светима Његовим. Као што се отац радује када неко поштује његову дјецу и љуби онога који љуби његову дјецу и прима их у свој дом, тако и Бог прима наше молитве, оне које су Њему лично упућене и оне које су упућене Његовим Светима“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.