Молебан за страдални народ на Косову и Метохији

У Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу у четвртак, 15. септембра је служен Молебан за спас српског народа на Косову и Метохији.

Молебан за страдални народ на Косову и Метохији

Како је посљедњих дана угрожена безбједносна ситуација на Косову и Метохији, Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј је, са Светим Архијерејским Синодом и члановима Одбора за Косово и Метохију Светог Архијерејског Сабора, упутио у четвртак, 15. септембра позив православном српском народу на молитву и пост за спас нашег страдалног народа који живи и опстаје у јужној српској покрајини. Тим поводом Молебан у никшићкој Саборној цркви служио је протојереј Драган Крушић. Он се након читања Светог Јеванђеља обратио сабраним вјерницима, позивајући их да се држе заповијести, коју је наша Света Црква упутила својој пастви за спас душе српског народа на Косову и Метохији. Поучена Светим и животворним Духом Божијим наша Мајка Црква, нагласио је свештеник Крушић, одређује у појединим ситуацијама ванредни пост, а како, на жалост, постоји опасност да наша историјска и духовна колијевка – Косово и Метохија – опет буде угрожена, Српска Православна Црква, Његова Светост Патријарх Иринеј и отачаствени Архијереји, одредили су овај ванредни пост који ће трајати три дана и током којих ће се у свим храмовима служити Молебан за спас српског народа на Косову и Метохији.

“Ми се, драга браћо и сестре, у својим молитвама држимо оних вјековних ријечи “Нада нема права ни у кога, осим Бога и у своје руке“. Наше ослањање је првенствено на Бога и зато се молимо да Господ Творац и Сведржитељ наш просвијетли ум и разум челницима Међународне заједнице, који криво и неправедно суде и хоће да нам отуђе Косово и Метохију, то срце из наших њедара, да наш свети Јерусалим отуђе од државе Србије.“

Молебан за страдални народ на Косову и Метохији

“Молимо се Богу да просвијетли све оне у чијим рукама је, да кажем, судбина нашег напаћеног народа на Косову и Метохији, који опстаје одолијевајући свим искушењима и бори се натчовјечанским напорима да остане на својим вјековним огњиштима. Није лако опстати под таквим околностима, али, докле год има и посљедњег монаха у нашим манастирима и нашим светињама, докле год има монаха да зажеже кандило у Светој Пећкој патријаршији, у Високим Дечанима, док се службе поју у славу Божију и у славу Светих Божијих угодника, српских светитеља и учитеља Косово и Метохија је српска и заувијек ће остаје тако“, поручио је отац Драган.

Он је казао да свако од нас треба да буде достојан насљедник Косова и Метохије и наших Светих предака, који су се у ондашње вријеме, вријеме тешких искушења опредијелили за Царство небеско.

“Да нам Косово и Метохија не буду само на уснама, да га се никад не одрекнемо, већ да припадност најсветијој српској земљи потврђујемо свако својим примјером. Господ нека просвијетли овоземаљске моћнике да схвате да за нас са Косовом и Метохијом нема трговине, јер како трговати са очињим видом, са највећом светињом, са историјском, духовном, културном колијевком нашег народа, како трговати са светом земљом која је заливена мученичком крвљу косовских јунака, оних који су се завјетовали за Царство небеско, за Христово Царство вјечно и непролазно. На њима је било да се одлуче за земаљско царство, ништавно и трулежно или за Царство Небеско. Поучени Духом Светим они се, на челу са Светим Кнезом великомучеником Лазаром, опредијелише за Царство Небеско, а то њихово опредјељење је опредјељење цијелог српског народа. Захваљујући избору косовских мученика ми смо на дјелу потврдили да смо народ Божији, да смо достојни Христовог учења, Светих отаца и светоотачког предања, да смо вјерни насљедници тог предања“, закључио је свештеник Драган Крушић.

Молебан у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу служи се сваког дана послије вечерње службе, која почиње у 18 часова.