Сиропусна недјеља у Никшићу

У недјељу, 10. марта 2019, на празник Светог Тарасија Цариградског – Сиропусну недјељу, Света литургија је служена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Сиропусна недјеља у Никшићу

Литургију је служио јереј др Никола Маројевић, уз саслужење протојереја Данила Зиројевића и ђакона Константина Дојића.
Након прочитаног јеванђеља вјернима се обратио отац Никола.

„Ова недјеља, драга браћо и сестре, позната је као недјеља праштања, по добром устаљеном обичају да тражимо опроштај једни од других пред почетак Великог поста. Овај обичај у ствари је одбљесак оног Христовог позива, који смо чули у данашњем јеванђељу – опростимо једни другима да би и нама опростио грехове Отац наш Небески...

Ако другима опростиш неку увреду, злобу, превару... и теби ће стоструко бити опроштени гријеси, испуниће ти се живот љепотом Божијом. Али, колико је само злопамћење у човјеку? Како само злопамћење влада у свијету!? Господ од нас тражи мало – опроштај и заборав туђих грешака – који су као кап у мору наспрам наших грехова пред Богом... Велико је благо и врлина бити незлобив пред Богом и људима. Простота срца покрива мноштво грехова.“

Закључујући бесједу он је рекао: „Браћо и сестре! Колико је злопамћење мрзно Богу толико је погубно за човјека и за друштво. Ми смо створени као иконе Божије и незлобивост и кротост морају бити наше кључне особине, јер је Бог према нама дуготрпељив и опрашта нам без краја. Човјек мора да опрашта, иначе то зло носи у себи. Носи га у срцу, храни се мржњом, а кад му срце постане тијесно преноси се на сав организам, чак и на другога. Тако зло изједа човјека. То је најљућа звијер у човјековом срцу. А човјек је рођен да буде слободан, а не роб гријеха и зла, ма како они изгледали јаки и непобједиви. У теби је кључ сваке побједе. Па и ове са злом у себи и другима“.