На Крстопоклону недјељу Епископ Јоаникије богослужио у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у трећу недјељу Васкршњег поста – Крстопоклону, 31. марта 2019, са свештенством Свету Архијерејску Литургију, у манастиру Ђурђеви Ступови.

Ријечима архипастирске бесједе сабранима се обратио Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да ове недјеље приносимо поклоњење Часном Крсту, унапријед прослављамо страдања Христова.
„Укрепљујемо се силом животворног, искупитељног, спасоносног Крста Господњег у току ових дана Часног поста, сјећамо се Христове жртве, њоме се кријепимо, снажимо, духовно се клањамо Крсту Господњем, припремајући се за велики празник Васкрсења Христовог“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.
Додао је да је Господ Исус Христос примио на себе поругу, клевету овог свијета и мржњу, демонску и људску, да би мржњу уништио и да би пакост сатро својом љубављу и жртвом.
„Ми људи, када у овом свијету имамо непријатеље, сабирамо оружје и спремамо се за бој, раније коњима и коњицом, а данас топовима, авионима, бомбардерима, а то, нажалост, највише изазивају они који имају моћ овог свијета. Стално се воде неки ратови, пролива се људска крв. А какав рат води Господ и на какав рат су призвани хришћани у овом свијету?“
„Њихово оружје јесу љубав и доброта, жртва и истина, правда и милосрђе. То је Христово оружје и то је оружје које увијек побјеђује. У оном моменту када је Христос Господ изгледао поражен на крсту, када је био разапет и као човјек издисао у мукама, тада је пројавио највећу силу, тада је својом смрћу сатро смрт и то се дјелимично показало видљиво, а савршено ће се показати, тек, када опет дође у слави са својим Крстом у овај свијет да суди живима и мртвима и да успостави своје вјечно Царство“, бесједио је Његово Преосвештенство.
Владика је поручио да је Христова побједа над смрћу и наша побједа. Када је, прикован на крсту, раширио своје пречисте руке, Он је тада својом љубављу загрлио цијелу творевину, сваког од нас.
„Када је издахнуо на крсту, када је изгледао поражен од зла овог свијета, од демонске и људске мржње, тада су многи мртваци праведници васкрснули из гробова, „земља се потресе, сунце помрачи, гробови се отворише и усташе многи из гробова“. Његова смрт је потресла и небо и земљу, а што је најважније потресла је људске савјести, спрала нечистоту, мрак и таму, гријех и мржњу, зло демонско и људско. То није било тако јасно у оном моменту, тек је Тридневно Васкрсење открило сву Његову славу и побједу смрћу“.
„Христова побједа над смрћу је и наша побједа. Сваки Његов успјех доживљавајте, а и јесте, и ваш успјех, ако сте, заиста, у љубави. А љубав Божја је неупоредива и нема ничега на земљи што се може упоредити са љубављу Божјом. Она обухвата и грли све и сва.
Када је Господ Исус Христос раширио своје руке на крсту, када је био прикован на крсту, тада је својом љубављу обухватио цио свијет, цијелу васиону, цијелу творевину, а што је за нас најважније тако је загрлио сваког човјека, без обзира колико је грешан или праведан, свакога од нас је загрлио својом љубављу и призвао на покајање, на исправљање живота и да кренемо за Христом , кријепећи се Његовим Крстом, напријед, увијек напријед, увијек за Христом“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.
Сабрани вјерници, који посте Васкршњи пост, приступили су Светом Причешћу.