Заупокојена Литургија и опијело игуманији Евангелији

У уторак, 27. марта, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету заупокојену Литургију и опијело новопрестављеној игуманији Евангелији у манастиру Вољавац.

Заупокојена Литургија и опијело игуманији Евангелији

Саслуживало је бројно свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке.

Свештенству, монаштву и сабраној родбини ријечима надгробне бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије.

„Сабрали смо се данас овдје као хришћани да се помолимо Богу за душу наше мати Евангелије, да испратимо ону која је са нама била и била дио нас, да је испратимо у наручје Божје са надом да ћемо се срести у Царству небеском. Заједница која је успостављена овдје на земљи наставља се на Небу. Тугујемо због растанка, али нијесмо без наде, јер имамо вјеру у Христа Господа Који је крв своју излио на Крсту за опроштај наших грехова и Који је живот свој дао да бисмо ми стекли нови живот. Стојимо сабрани са вјером у Христа Васкрслог и са надом да ће и мати Евангелија, сви ми заједно, бити судионици Његовог Васкрсења, Његовог вјечног Царства“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

Додао је да нимало случајно није да је личност, као што је мати Евангелија, била прва игуманија обновљене свете обитељи, древног и славног манастира Вољавца, задужбине Светог Стефана Немање Преподобног Симеона Мироточивог.

„Она је пошла путем Светог Симеона Мироточивог, наоружавши се вјером као што је и он Христа ради и Царства небеског ради, а ради благослова свом потомству оставио државу, и славу, и част овог свијета, и своју породицу, примио монашки чин да би последње дане живота посветио Господу“, казао је Епископ Јоаникије.

Мати Евангелија се, у зрелим годинама, одлучила да остатак свог живота посвети служби Богу и Цркви Његовој.

Заупокојена Литургија и опијело игуманији Евангелији

„Божји промисао је водио од манастира Дуге до Бешке на Скадарском језеру, гдје је примила монашки чин, а касније је дошла овдје. Тек је ова светиња била обновљена и говорио сам тада да је теже наћи монашко лице, које ће овдје служити Богу како ваља, него подићи цркву и конак.  На општу радост дошла је мати Евангелија и послужила часно и честито. У њену честитост, њену искреност, у добру намјеру, велики труд сумње нема. Свима је показала да је ово светиња, тако се односила према овој светињи, тако је живјела и дочекивала све који су овдје долазили. Потрудила се часно и честито, настојећи да својим трудом учини све што може за ову светињу. У свему томе Бог јој је био на помоћи и ова светиња“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Мати Евангелија, нагласио је Владика Јоаникије, последње дане живота, у тешкој болести, провела је у великом трпљењу, приносећи своје муке Христу Распетом са вјером и љубављу, припремајући се за одлазак као хришћанка, трудећи се да остави добру успомену.
„Нека је Бог награди за њену љубав, за труд, трпљење и нека је обрадује у свом вјечном Царству“, поручио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Мати Евангелија је сахрањена у порти манастира Вољавац.

Царство Небеско блаженог помена мати Евангелији.