Епископ Јоаникије на празник Цвијети служио у Саборној цркви Светих Петра и Павла у Бијелом Пољу

Светом Архијерејском Литургијом и празничном Литијом кроз Бијело Поље, у недјељу 1. априла 2018, прослављен је празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвијети.

Свету Архијерејску Литургију, у бјелопољском Саборном храму Светих апостола Петра и Павла, служио је Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и свештеномонаштва и молитвено учешће бројног вјерног народа.

Током светог богослужења Преосвећени Епископ је протојереја Дарка Пејића, архијерејског намјесника бјелопољског, унаприједио у чин протојереја-ставрофора. Владика је, приликом тог свечаног чина, захвалио о. Дарку на дугогодишњем служењу Цркви Божјој и повјереној му пастви, а нарочито приликом службе у Мојковцу и труду који је уложио у градњи цркве Светог Јована Крститеља у Сутивану.

Захваљујући се Преосвећеном владици Јоаникију за подршку у раду и напредовању, протојереј-ставрофор Дарко Пејић је казао:
„Све у животу било ми је под благословом најприје Високопреосвећеног Митрополита Г. Амфилохија, а онда и нашег Преосвештеног владике Јоаникија. Велика ми је част, и хвала Владици на указаном повјерењу, што ме је поставио овдје у Бијело Поље, међу овај добри, честити и поштени народ. Све што се урадило, урадило се заједно“, рекао је свештеник Пејић, изразивши, овом приликом, захвалност и браћи свештеницима, бјелопољској Црквеној општини и Братству православне омладине.

Подсјетио је на активности, које су заједнички спроведене у обнављању кућа на територији бјелопољске општине и навео да се нада, да ће, поред изграђене капеле у затворској јединици, бити подигнута и капела у болници у Бијелом Пољу, како би се пружила помоћ болесним суграђанима.

Сабрани вјерници, који посте Васкршњи пост, а који су се припремали молитвом и исповијешћу, приступили су Светом Причешћу.
Свечана празнична Литија, предвођена Преосвећеним Епископом Јоаникијем, кренула је у свештени ход, идући традиционално, од цркве Светих апостола Петра и Павла кроз центар града и назад до цркве.

У Литији је учествовао велики број вјерника, међу којима је нарочито много било дјеце и омладине. Празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим празничном бесједом честитао је Владика Јоаникије.

„Град Бијело Поље данас је примио благослов светог града Јерусалима, јер смо ишли на овај ход у име Господа Исуса Христа Који је дошао у овај свијет да спасе род људски. Данас празнујемо Његов свечани и спасоносни улазак у град Јерусалим, када је сав сабрани народ, и старији и дјеца, и мушко и женско, једним срцем, једним осјећањем, једном мишљу дочекали Господа Исуса Христа, поздрављајући Га узвишеном пјесмом: „Слава на висини Богу, Осана во вишњих. Благословен који долази у име Господње“.

„Идемо на овај ход у име Онога Који је тако свечано ушао у Јерусалим, али са свом скромношћу, сакривајући своје божанство од људи, међутим, људи су својим дубљим осјећањем, а нарочито дјеца, Њега поздравили као Спаситеља свијета пјесмом месијанском и Давидовом. Имамо, драга браћо и сестре, у свијести дане који су пред нама, дане Христових страдања, а Он је прије својих страдања утврђивао ученике у вјери, не само ријечима, упућујући их на оно што ће доћи, оснажујући њихов дух да буду чврсти када дођу искушења, када виде Његово понижење. Да би знали да Он добровољно страда Он се, претходно јавио као Побједитељ смрти, као Онај над Којим ни смрт, ни клевета, нити било шта земаљско има власти, јер је васкрсао Четвородневног Лазара из гроба, ушао у Јерусалим да би народ који се сабрао још једном утврдио у вјери“, бесједио је Владика.

Тада је Дух Божји подејствовао на срца свих присутних те су заједнички прославили Бога. То је, казао је Владика Јоаникије, била Његова љубав коју је излио на народ у Јерусалиму, опомињући да треба бити чврст када дођу искушења.

„Зато, драга браћо и сестре, ми да се наоружамо вјером и да знамо да наша вјера има силу ако се везујемо за Господа, за Његову љубав, Његово смирење, доброту, дуготрпљење да би се Његова сила, Његова љубав и Његова милост уселила у срца наша, да би наша срца испунила Његова љубав и Његова благодат. Тек тада је човјек јак и непоколебљив у вјери и може да чини добра дјела“, поручио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије, упућујући молитвене жеље Господу да нас све уведе у Царство Небеско.