Свечана литија и бденије уочи празника Цвијети у манастиру Ђурђеви Ступови

Уочи великог хришћанског празника Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвијети, у суботу 31. марта 2018, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, са свештенством у манастиру Ђурђеви Ступови, празнично бденије са петохљебницом.

Свечана литија и бденије уочи празника Цвијети у манастиру Ђурђеви Ступови

У току бденија, освештане гранчице врбе су дијељене вјерном народу, међу којима је било пуно дјеце, која су радосно носила врбицу, звончиће и вјенчиће.  Литија, коју је предводио Преосвећени Епископ Јоаникије са свештенством и монаштвом, ишла је око храма, пјевајући тропар и звонећи звончићима.

Владика је благосиљао сабране вјернике, честитају сабранима празник архипастирском бесједом.

„Нека буде на здравље и на спасење ова радосна служба поводом великог празника Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим. Сјећамо се оног догађаја и оприсутњујемо ту радост коју је Господ Исус својим доласком донио у град Јерусалим. Тада се догодило нешто чудесно, не само због тога што се већ било чуло у Јерусалиму како је Господ у Витанији, надомак светог града, у дому својих пријатеља, васкрсао упокојеног Лазара, који је четири дана већ пребивао у гробу“.

Свечана литија и бденије уочи празника Цвијети у манастиру Ђурђеви Ступови

„Догодило се велико чудо и пише у Јеванђељу како је народ у Јерусалиму изашао да поздрави Побједитеља смрти. Сав народ, а понајвише дјеца, пјевали су чудесну пјесму Давидову: Осана на висинама, благословен који долази у име Господње. И одрасли, и дјеца, и они на власти, и прости људи, духовна лица, сви су једним устима и једним срцем пјевали, а дјечји гласови су зачињавали ту пјесму, која је била и овог и оног свијета. То је било осјећање, предокус Царства Небеског, које доноси Господ Исус Христос у овај свијет“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

Додао је да је то било укрепљење и оснажење у вјери свих оних који су већ били прихватили Христа као свог Господа и Спаситеља, јер су долазила велика страдања Његова, Његова жртва, Његово понижење које је Он искупитељски примио на себе да би нас узвисио. Његова смрт, поручио је Владика, ослободила нас је од смрти, јер је Он смрћу својом смрт уништио.