Владика Јоаникије на Митровдан служио у манастиру Бијела

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог Великомученика Димитрија Мироточивог, у уторак, 8. новембра, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Бијела код Шавника. Литургијско празновање увеличало је унапређење јеромонаха Исаије, игумана манастира, у чин архимандрита.

Владика Јоаникије на Митровдан служио у манастиру Бијела

Владици Јоаникију у празничном богослужењу саслуживали су свештеници и свештеномонаси Епархије будимљанско-никшићке: игуман Исаија, протосинђел Никифор Миловић, секретар епархијског Управног одбора, јереј Миливоје Јововић, парох жабљачки, јеромонах Јефтимије Шкулетић, игуман Пивског манастира и јерођакон Антоније, сабрат манастира Ђурђеви Ступови. Бројним вјерницима, који су се молитвеном сабрању одазвали из околних шавничких села и који су, као пријатељи манастира Бијела, стигли и из Београда, Котора, Подгорице, Никшића и других мјеста, обратио се Епископ Јоаникије. У својој надахнутој бесједи Владика је говорио о Светом великомученику Димитрију, чије се благодатно заступништво прославља у цијелој васељени. Он је прославио Господа Исуса Христа и у свом кратком земаљском животу пострадао за Њега као мученик, исповиједајући име Божије пред онима који су били непријатељи и гонитељи Христови, гонитељи Цркве Божије.

Владика Јоаникије на Митровдан служио у манастиру Бијела

“Знао је Свети Димитрије шта ће бити са њим чим је јавно исповиједио име Христово, чим је, добивши задатак од безбожног цара Диоклецијана да гони хришћане, постао њихов заштитник, заштитник хришћана, јер је такве следовала смрт. Мучитељи су, нарочито, били свирепи над онима који су се налазили у државним службама, а Свети Димитрије је био војни заповиједник Солуна. Када је добио наређење да гони хришћане он је учинио супротно, штитио је хришћане, сабирао их је, храбрио и пострадао са њима, као вођа хришћана. Млад човјек, у чистоти свог срца везао се за Христа Господа, јер чисто привлачи чисто“.

“Онај који се испунио чистотом, вјером и љубављу за Господа испунио се Духом Светим, Који му је дао снагу да исповиједа име Христово пред непријатељима Његовим и претрпи велика страдања и муке, да не посустане, већ да храбри оне који су гоњени и на крају пострада за Христа. Будући копљем прободен, подобно Господу Исусу Христу, Који је на крсту био копљем прободен, и Свети Димитрије је на такав начин усмрћен, али му је Господ дао велику благодат, силу и славу да се моли за нас. Пошто је штитио хришћане у току свог земаљског живота и пострадао млад за Господа Христа, постао је заштитник хришћана са Неба и тако добио вјечну младост, вјечни живот и непропадљиви вијенац славе у Царству небеском“, казао је Његово Преосвештенство.

Владика Јоаникије на Митровдан служио у манастиру Бијела

Многа су чудеса Светог Димитрија Мироточивог, заштитника града Солуна. Говори се да је он, у неким давним временима, зауставио земљотрес у овом граду, па су се солунски хришћани управо њему обратили за помоћ. Град Солун је, према ријечима Владике Јоаникија, спашен много пута молитвама Великомученика Димитрија и он помаже свим хришћанима, па га прослављају не само православни народи, већ и римокатолици, јер је он мученик Христов из доба неподијељене Цркве. Један Светогорац је и у наше дане видио Светог Димитрија како, у виђењу, обучен у војничко одијело, искрвављен и у ранама, долази са ратишта у Херцеговини, гдје је ишао да помаже браћи хришћанима.

Литургијско празновање Светог Димитрија увеличао је чин унапређења јеромонаха Исаије, игумана манастира Бијела у архимандрита, а поводом његове двадесетогодишње свештеничке службе и монашког подвига.

Владика Јоаникије на Митровдан служио у манастиру Бијела

“Одлучили смо да те произведемо у највиши степен монашког чина, у чин архимандрита, јер Црква Божија свакога од нас изводи на дјело Божије да се потрудимо на њиви Господњој онако, као што то каже Свето Јеванђеље „жетве је много, а посленика је мало“. Врло често на тај мали број служитеља Господњих падне велико бреме, међутим, они који су кренули овим путем који је лијеп и спасоносан, а у исто вријеме и напоран, треба да знају да не треба да се боје, јер их благодат Божија руководи, а сила Часног Крста оснажује, само ако су вјерни Крсту Часноме и Христу Господу. Он им даје снаге, радости и моћи да претрпе све тешкоће, да поднесу сваки труд и са благодарношћу Богу поднесу сваки напор“, нагласио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Овом приликом оцу Исаији Преосвећени владика Јоаникије је додијелио напрсни крст за часно служење Светој цркви Божијој. Од првих дана своје свештеничке службе, монашког подвига у манастиру Острогу, Ђурђевим Ступовима, па до ове светиње, њене обнове и украшавања, он се, истакао је Преосвећени Владика, потрудио на славу Божију, са смирењем, љубављу према Господу и својој Светој Цркви.

Владика Јоаникије на Митровдан служио у манастиру Бијела

“Много је радио у овој светињи и Бог му је помогао, а и народ му је много помагао. Његов труд и напор је, заиста, био велики, јер је овдје нашао углавном само рушевине и као што видимо, све је обновио. Васкрсла је ова светиња, а што је још важније овдје се окупља вјерни народ, што значи да је он је и на пастирском пољу имао велики и диван успјех. Отац Исаија је као свештеник омиљен у вјерном народу, па многи долазе код њега на исповијест и на духовну поуку. Нека те преко овог крста, који си данас примио, оснажи и укријепи сила Часног Крста Господњег и да ти снаге да бреме ове свете службе још усрдније носиш до краја свог земаљског живота, како би се, на тај начин, припремио за Царство небеско“, поручио је Његово Преосвештенство.
На указаној части и повјерењу Епископу Јоаникију и сабраном народу захвалио је архимандрит Исаија, рекавши: “Овај крст часни који сте ми дали, нека буде подстрек за даље, да се с њим дичим, а и да ми олакша пут и вријеме до Господа.“