Митрополит Јоаникије кроз Подгорицу предводио традиционалну Марковданску литију

Велики број вјерника окупио се вечерас на традиционалној литији у Подгорици како би прославили славу и заштитника главног града – Светог апостола и јеванђелиста Марка.

Митрополит Јоаникије кроз Подгорицу предводио традиционалну Марковданску литију

Литију са моштима Светог Симеона Дајбабског предводио је Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије са свештенством, монаштвом и вјерним народом.

Током литије Митрополит Јоаникије и учесници литије посјетили су кућу Ђечевића, чија породица већ четири вијека станује на темељима манастирског храма Светог апостола и јеванђелисте Марка.

Том приликом свима сабранима обратио се Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије:

,,Проповијед преко Светог апостола Марка стигла је и овдје у овај град. Може бити да Свети апостол Марко лично није овдје долазио, али овдје је био манастир њему посвећен и подигнут у давна времена и то можемо рачунати као његов долазак у овај град и његово трајно настањење на овоме светоме мјесту да одавде се шири Божији благослов на цио овај град и на све оне који у њему живе“, подсјетио је Владика.

Митрополит је истакао да је Марковданска литија заживјела, да је карактеришу радост и свечаност и да одише радошћу који су и свети апостоли Христови доживјели када их је Господ објединио и испунио њихова срца својим васкрсењем:

,,Ево ми смо обновили Литију која је од раније ишла од цркве Светога великомученика Георгија до светога изабранога мјеста гдје је био некада манастир Светога апостола Марка. Обновљена је и заживјела је ова Марковданска литија у Подгорици и врло је радосна и свечана, зато што нас обједињује и увијек се догађа послије Васкрсења Христовога. И доживљавамо исту ону радост који су и свети апостоли Христови доживјели када их је Господ објединио и испунио њихова срца својим васкрсењем и оснажио њихове духове, испунио их својом истином и правдом и љубављу да буду свједоци Његовога васкрсења и да проповиједају Јеванђеље Васкрсења, благу ријеч Васкрсења Христовога и његове побједе над смрћу, свим народима“.

,,Драга браћо и сестре ми се овдје сабирамо на овом светоме мјесту и као што је од раније био обичај дочекује нас честита породица Ђечевић која овдје од давнина живи и чува спомен на ово свето мјесто и на манастир Светога апостола Марка“. – рекао је Владика.

,,Свима вама желимо да вас Господ руководи у све дане живота вашега, да вас води путем истине и правде и љубави Божије, путем спасења. Честитој породици Ђечевић, желимо сваки напредак и срећу и сваки Божији благослов и дај Боже да се на овоме светоме мјесту што више и што дуже састајемо и убудуће у радости и у међусобној љубави и слози“. – пожелио је на крају Митрополит Јоаникије.

Литија на Марковдан се одржава сваке године од 1992. осим два пута када је пандемија коронавируса прекинула ову благословену традицију. Марковданска литија је символ и темељ братске слоге, међувјерског склада и суживота у Подгорици. Традиција подгоричке литије за Марковдан лежи у Старој вароши, у подгоричком насељу Дрпе, гдје се налазио средњевјековни манастир Светог Апостола и јеванђелисте Марка који је основао Свети Сава и према неким подацима највјероватније у њега смјестио сједиште Зетске епископије.

Једино видљиво свједочанство о постојању манастира јесте јужна капија која је срушена педесетих година прошлог вијека. Сам манастир је имао више капија које су бивале порушене и уграђене у куће и друге објекте.

Осим јужне капије, сјећање на некадашњи намањићки манастир одржавале су Литије, 8. маја на дан Светог Марка, заштитника града Подгорице гдје би Литија од цркве Светог великомученика Георгија, под Горицом полазиле ка Дрпама, тачније ка кући Ђечевића. Некада су Литије ишле и до манастира Дајбабе, али је празновање било прекинуто послије Другог свјетског рата, да би Литија опет кренула улицама древне Рибнице 1992. године захваљујући труду Митрополита Амфилохија и Халита Ђечевића.

Борис Мусић

Извор: Митрополија црногорско-приморска