Свечано бденије уочи празника Светог Василија Острошког

У навечерје празника Светог Василија Острошког Чудотворца, у суботу 11. маја 2019, свечано бденије служено је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Свечано бденије уочи празника Светог Василија Острошког

Бденије су служили Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и Његово Преосвештенство Епископ јуријевски Г. Арсеније из Великог Новгорода уз саслужење свештенства и свештеномонаштва поменутих Епархија.

Молитвено сабрање, уочи храмовне славе никшићке Саборне цркве, својим присуством и молитвеним учешћем увеличао је и Његово Преосвештенство Епископ источно-амерички Г. Иринеј. Уважене и драге госте ријечима добродошлице поздравио је надлежни Епископ будимљанско-никшићки Владика Јоаникије.

Владика је казао да празник Светог Василија Острошког слави цио српски народ, цијела православна васељена, јер чудеса Светог Василија непрестано теку више од триста година.

„Радујемо се многоструком радошћу, вечерас имамо овдје, што нам је посебно драго, драге нам госте: Његово Преосвештенство Епископа јуријевског Г. Арсенија из славног и опјеваног града Великог Новгорода, који је један од темеља и корјена руске историје. У гостима нам је и драги, али  њега већ доживљавамо као домаћег, Преосвећеног владику источно-америчког Иринеја, који је и раније, на овај свети празник, посјећивао наш град, учествовао у литијама и нашим свечаностима“, казао је Његово Преосвештенство.

Овом приликом поздравио је и г.-дина Марка Николића, који долази у име Канцеларије Владе Србије за односе са црквама и вјерским заједницама, преносећи поздраве г.-дина Милете Радојевића, директора и чланова Канцеларије.

Нагласио је да посебну радост чини што је, преко Владике Арсенија, поздраве упутио и велики Архијереј Руске православне Цркве Његово Високопреосвештенство Митрополит Великог Новгорода Г. Лав чији гости су били гости прије неколико година.

„Он је велики Архијереј Христов и велики наш пријатељ. Већ је мало у поодмаклим годинама, па, иако је желио да нам дође био је, нажалост, спријечен и послао нам је као свог првог сарадника и викарног Архијереја владику Арсенија, који је игуман  Јуријевског манастира Светог великомученика Георгија, древног манастира, старијег од наших Ђурђевих Ступова. И по томе што Светог великомученика Георгија славе оба ова престона манастира блиски смо и размишљамо о братимљењу, за почетак прво два манастира, а касније, можда, и са Епархијом новгородском. Драго нам је што Преосвећени владика Арсеније доноси благослове и поздраве Његове Светости Патријарха московског и све Русије Г. Кирила, Руске православне Цркве и руског народа, као што смо и уобичајили да, увијек, на овај празник, овдје имамо госте из Русије“, навео је Владика.

Он је подсјетио да је престони храм Епархије источно-америчке у Њујорку, прије неколико година, несрећним случајем изгорио, али је изразио увјерење да се храм Светог Саве, један од највећих у СПЦ, налази у сигурним рукама, те је почела његова обнова. Позвао је сабране да се Богу помоле за Владику Иринеја да му Бог да снаге да обнови ту нашу велику светињу.

Сабрани вјерни народ у радости Христовог Васкрсења и наступајућег празника поздравио је Преосвећени Епископ јуријевски Арсеније.
„Увијек смо радосни када се поздрављамо овим васкрсним поздравом, који изражава велику љубав према човјеку и побједу над гријехом. У ове двије ријечи је смисао нашег живота, смисао црквене проповједи од Светих апостола до нашег времена. Ове ријечи одзвањају свијетом и одзвањаће до тренутка док Христова побједа не буде потпуна и не пројави се у својој пуноћи. Наша радост се увећава зато што славимо Светог покровитеља Никшића и манастира Острога, Светог Василија Острошког“.

„Захвалан сам Вам, драги Владико, што по Вашем позиву и благослову мог Митрополита новгородског Лава, имам могућност да вечерас и сјутра, подијелим са Вама ту радост“, рекао је Владика Арсеније, пожељевши Епископу домаћину, Владици будимљанско-никшићком Јоаникију, као настављачу дјела Светог Василија, успјех у даљем архипастирском служењу, а да повјерена му паства буде вјерниаЦркви Божјој , на првом мјесту вјерна Христу Господу.

Након празничног бденија одржан је концерт Београдског пјевачког друштва под руководством ђакона Владимира Руменића.