У Никшићу одржано предавање поводом обиљежавања стогодишњице страдања Царске породице Романов

Трећи дан обиљежавања стогодишњице страдања Царских страстотерпаца Романових, у понедјељак 21. маја 2018, почео је Светом Архијерејском Литургијом у никшићком Саборном храму Светог Василија Острошког, задужбини цара мученика Николаја Другог Романова.

Након свете службе, у Епархијском дому је приређена свечана трпеза хришћанске љубави. Владици Јоаникију је проф. др Олег Колобов уручио чланску карту и ознаку Императорског православног палестинског друштва, а Епископ будимљанско-никшићки је архијерејском граматом одликовао проф. др Светлану Колобову из Нижњег Новгорода за допринос развоју и учвршћивању духовних веза словенских народа.
Архијереји су, заједно са осталим гостима из Русије, у поподневним часовима посјетили Царев мост код Никшића, такође задужбину цара мученика Николаја II Романова, и манастир Острог гдје су се  поклонили моштима Светог Василија Острошког Чудотворца.
Истог дана, у Словенском културном центру у Никшићу, у 20 часова, одржано је предавање у којем су учествовали: Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, академик Олег Колобов и др Светлана Колобов.

Предавању, које су, у оквиру обиљежавања стогодишњице страдања Царске породице Романов, организовали Епархија будимљанско-никшића и Црквена општина Никшић, присуствовали су: Митрополит Зимбабвеа и Анголе Г. Серафим и изабрани Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички Г. Кирило.