Доксологија митр. Антонију у Саборном храму у Никшићу

У четвртак, 10. маја 2018, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу служена је доксологија Његовом високопреосвештенству Митрополиту бориспољском и броварском Г. Антонију из Украјинске православне цркве Московског патријархата.

Доксологија митр. Антонију у Саборном храму у Никшићу

Доксологију је служило свештенство Саборног храма, а пригодним словом добродошлице високом и уваженом госту се обратио Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, на чији је позив, митрополит Антоније дошао да узме учешћа у прослављању празника Светог оца нашег Василија Острошког Чудотворца. Митрополит Антоније је захвалио владици Јоаникију на срдачном позиву пригодном бесједом.

У сусрет празнику Светог Василија Острошког, по ријечима Преосвећеног Владика Јоаникија, имамо велику радост да нас, Дух Свети и молитве Светог Василија, сабирају са разних страна у овај град, када нам долазе драги гости, боље речено, наша драга браћа из Русије, из Украјине. Овог пута радост нам је својим доласком причинио Митрополит бориспољски и броварски Антоније Архијереј Украјинске православне Цркве из светог града Кијева.

„Доноси нам благослов великих светиња, оне светиње о којој и Његош пјева у „Горском вијенцу“, Кијевопечерске лавре, свакако послије гроба Господњег, највеће светиње у цијелом православном свијету, гдје почивају мошти руских светих из много вјекова руске и украјинске историје“, казао је Владика, додајући да нарочиту радост представља то што Високопреосвећени Митрополит Антоније долази као изасланик Украјинске православне Цркве Московског патријархата, једине канонске Цркве у Украјини, доносећи нам свједочење своје пастве и поздраве Блажењејшега Митрополита кијевског Г. Онуфрија, а, такође, благослове и поздраве московског Патријарха Свјатјешјега Кирила.

Поздрављајући Митрополита Антонија и његову пратњу ријечима топле добродошлице, Преосвећени Епископ Јоаникије је да изразио наду да је његов долазак почетак међусобног општења, заједничког служења, заједничких молитава и убудуће.

„Врло радо ћемо и ми ићи ка светом граду Кијеву, као што су и наши преци ишли у ранијим вјековима, а захваљујући садашњим комуникације можемо чешће једни друге посјећивати, једни друге храбрити, тјешити и помагати. Ми знамо да у Украјини има много проблема, знамо и откуда долазе ти проблеми, нама то ништа није непознато, јер и ми овдје имамо сличних проблема. Савремени свијет је препун тешкоћа и проблема, али је важно да Црква Божја као брод спасења плови сигурним током, важно је да једни друге подржавамо“.

„Наша света Црква је, ових дана, изразила јасан став да подржава Украјинску православну цркву Московског патријархата и да се залаже за канонски поредак, јер имају тамо неке групе које угрожавају канонски поредак. Знамо, Ваше Високопреосвештенство, да нам ваља проћи кроз тешкоће и да оне, врло често, као огањ дјелују да сјај Божански Цркве Божје буде још већи и да се кроз нашу вјерност Господу и светој Цркви још више прослави име Божје. Надамо да ћете патње овог времена преодољети и изаћи као побједници у духовном смислу. Желимо да побједи правда Божја и братска љубав. То је оно што нам треба и то су наше молитве, да се зацари правда и међусобна љубав, да се на такав начин прослави име Божје у Украјини“, поручио је Његово Пресвештенство Епископ Јоаникије.

„Желим да Вам захвалим, драги Владико, што сте нас позвали да заједно подијелимо радост празника Васкрсења Христовог и празника који нам долази Светитеља Василија Острошког Чудотворца. У ове васкршње дане ми хришћани проживљавамо посебан период и, како кажу Свети оци, ми, у ствари, доживљавамо дио раја, рајског мјеста. Вакрсење Христово је наша највећа радост и зато ми је посебно драго да вас све, драга браћо и сестре, могу да поздравим и да вам честитам тај наш највећи празник“, рекао је Високопреосвећени Митрополит Антоније.

Поручио је да наша два народа обједињује православна вјера и много тога кроз историју, наравно, тешкоће, али и радости, које је Бог, по Митрополитовим, ријечима, давао, даје и сада, и протеклих многих вјекова.

Доксологија митр. Антонију у Саборном храму у Никшићу

„Обједињује нас православна вјера, која изграђује људску душу и уљепшава, украшава је оним највећим и најљепшим врлинама, које нам је оставио Господ. Обједињују нас наши светитељи, које сте и Ви Владико поменули, кијево- печерски велики светитељи, којих је велики број, који су себе посветили Богу, молили се на тој земљи да би своје душе и своја стремљења усмјерили Богу и да би се Богу прижили. Обједињују нас српски светитељи, а, посебно, Свети Василије Острошки Чудотворац, који је веома познат и код нас у Украјини“.

„Обједињују нас патње и страдања, које преживљавамо. Иако живимо у различитим земљама и у разним околностима оне су присутне, али пролазећи кроз све то ми смо, ипак, једна Црква Христова. Пролазећи кроз искушења ми постајемо бољи, спознајући, на тај начин, да је то пут који нам је Господ припремио ради нашег спасења. У овим моментима наших иксушења, драги Владико, ја се Вама захваљујем у име цијелог епископата УПЦ, нашег вјерног народа, захваљујем СПЦ за подршку коју нам указујете у ове дане. Неизмјерно сам благодаран Богу што сам, преко Вашег позива, дошао овдје у овај свети храм да прославимо Светитеља Василија Острошког, који ће потврдити наше црквено јединство“, истакао је Митрополит бориспољски и броварски Антоније.