Свечано бденије у никшићком Саборном храму

Уочи празника Светог Василија Острошког, у петак 11. маја 2018, у Саборном храму који је посвећен овом великом угоднику Божјем, Светитељу и Чудотворцу у Никшићу, служено је празнично бденије са петохљебницом.

Свечано бденије у никшићком Саборном храму

Бденије су служили Његово Високопреосвештенство Митрополит бориспољски и броварски Г. Антоније, изасланик Блажењејшег Митрополита кијевског и све Украјине Г. Онуфрија и Свјатјејшег Патријарха московског и све Русије Г. Кирила и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење више свештеника и свештеномонаха.
Молитвеном сабрању уочи празника Светог Василија Острошког, небеског покровитеља Никшића и крсне славе никшићке Саборне цркве, присуствовао је вјерни народ овог града.

Уважене и драге госте поздравио је надлежни Епископ Владика Јоаникије, напомињући да прослављање празника Светог Василија у овом храму увијек увеличају гости из Украјинске православне цркве Московског патријархата.

„То су наша најмилија браћа, јер нас са њима веже заједничко поријекло, заједнички корјени језика, вјере, културе и заједничка историја. Када су се они уздизали и ми смо се радовали, када смо ми славили и они су славили. Када су они страдали ми смо се жалостили, тако је било и са њихове стране“, рекао је Владика.

Кроз искушења, кроз славља и страдања хришћани свједоче своју свету вјеру, братску љубав и топлину.

„Високопреосвећени Митрополит Антоније нам је донио велики благослов, али, ми знамо колико је страдање украјинског народа, јер су тамо велике подјеле, велики је удар на канонску православну Цркву у Украјини, на канонски поредак. Јавиле су се неканонске групе које користе разне силе овог свијета да нанесу зло светој Цркви Божјој. Ми Украјинску православну Цркву и нашег драгог Владику Антонија доживљавамо као чуваре корјена Украјине и оне старе, свете кијевске Русије“, поручио је Његово Преосвештенство.

Владика је изразио наду да ће Господ, молитвама Светих украјинске земље и молитвама благочестивог украјинског народа, дати мир и помирење, да ће побједу славити мир, правда и братска љубав, а да ће се избјећи она уобичајена жеља људи за побједом.

„Ми од свег срца дајемо подршку канонској Украјинској православној Цркви и вјерном народу који подражава своју Цркву“, истакао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

У спомен посјете и заједничке службе, Владика Јоаникије одликовао је Митрополита бориспољског и броварског Антонија највећим одликовањем Епархије, Медаљом Светог Георгија I степена „за унапређење и утврђивање братских веза међу словенским православним народима“. Уручио му је на дар икону Светог Василија Острошког.

На исказаној братској љубави захвалио је Високопреосвећени Митрополит Антоније, рекавши да ову награду прима као знак велике љубави српског народа Црне Горе према украјинском народу.

„Највеће благо које имају наши народи је живи Христос. Он борави у Цркви и свако ко се ту налази осјећа блискост са Богом“, рекао је Митрополит Антоније, поручујући да оба ова народа треба да буду захвални Богу што су изабрани да се налазе у тој Цркви.

По његовим ријечима благо православне вјере свако од нас треба да чува као зеницу ока, не обазирући се на искушења, чак ни гоњења.
„Многи представници СПЦ учили су се у Кијевској духовној академији и на тај начин ми, у протеклим вјековима, међусобно обогаћујемо једни друге. Ја, данас, налазећи се овдје, стотинама километара далеко од своје отаџбине, осјећам се као да сам код међу својима“, казао је Митрополит Антоније, захваливши, још једном, Владици Јоаникију на позиву да учествује у празновању Светог Василија Острошког.

Он је никшићком Саборном храму поклонио свети путир и дискос, рад кијевског мајстора. Надлежном Епископу валдици Јоаникију уручио је пригодан поклон, архијерејске инсигније – крст и панагију.