Литургијским сабрањем прослављен Свети Евстатије Српски

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у уторак, 17. јануара, на празник Светог Јевстатија Српског, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Саслуживало је неколико свештеника беранског архијерејског намјесништва и монаштво Манастира.

Литургијским сабрањем прослављен Свети Евстатије Српски

Вјерницима сабраним у светом богослужењу бесједио је Преосвећени владика Јоаникије, честитајући свима празник Светог Јевстатија, првог Архиепископа српског, чији спомен, нарочито, славе Света лавра Пећка Патријаршија, манастир Ђурђеви Ступови и Света обитељ манастира Михољска Превлака.

“Ове светиње је, својим животом и светошћу, обиљежио Свети Јевстатије, а са њима још и манастир Хиландар. Свети Јевстатије је родом из ових крајева, из Будимљанске жупе. Као млађи савременик Светога Саве, у вријеме када је Свети наш Отац био Архиепископ, он је био дјечачић и може се претпоставити да је запамтио Светога Саву, приликом његових долазака у ову Свету обитељ. Свети Сава је обилазио све епископске престоле које је утврдио, а међу њима и епископски престо Свете будимљанске Епископије у Ђурђевим Ступовима.“

“Свети Јевстатије се у овој Светој обитељи васпитавао, духовно узрастао, као и ова наша дјеца што данас пјевају за пјевницом, учио се вјери, књизи, побожности, врлинском животу. У то доба овдје је, заиста, цвјетао духовни живот, развијала се писменост, култура, духовност, монашки живот, народно заједништво, градитељство. О томе свједоче писани трагови из најстаријег доба наше Епархије – овдје је писан Синодик Православља, који се чува у манастиру Свете Тројице у Пљевљима. Касније је овдје писана и Светосавска Крмчија, коју је преписао Епископ будимљански Теофил, такође, веома просвећен човјек и један од учитеља Светога Јевстатија“, казао је Његово Преосвештенство.

Литургијским сабрањем прослављен Свети Евстатије Српски

Говорећи о житију преподобног Јевстатија, владика Јоаникије је подсјетио да се он замонашио у манастиру Светог Арханђела на Превлаци. Касније је дуже вријеме боравио у Светој Земљи, а при повратку обишао је Свету Гору, настанивши се у манастиру Хиландару и предавши се усрдно монашком подвигу.

“Постао је Игуман манастира Хиландара, а са те веома значајне службе у Цркви Христовој изабран је за Епископа зетскога. Због његовог врлинскога живота, мудрости, смирености и побожности, изабран је, касније, за Архиепископа Српског на престолу Светог Саве. У Пећкој Патријаршији је служио седам, осам година. Пред крај живота кратко је боловао, а како је болест огањ који очишћује, Свети Јевстатије се припремао за достојан одлазак у наручје Христу Господу. Његов земаљски живот окончао се, негдје у ове дане, и ми данас, ево, вршимо његов свети спомен. Спомен Светом Јевстатију, нарочито, свечано прославља се у Пећкој Патријаршији, у манастиру Хиландару, од прије двије деценије и у манастиру на Превлаци, а, посљедњих година његов свети спомен славимо и овдје у Будимљанској жупи, у овој нашој светињи.“

Литургијским сабрањем прослављен Свети Евстатије Српски

“Од великог је значаја што се гради и подиже црква посвећена Светом Јевстатију у његовом родном мјесту у Трепчи. Иако постоји мјесто Јастаћ у коме је, према предању постојала стара црква, народ овог краја, на жалост, скоро да није ништа знао о Светоме Јевстатију. Шта да радимо, таква су била времена, а темељи оне древне светиње, која је, кажем, према предању постојала у родном мјесту Светог Јевстатија, уништени су опет људском небригом, приликом изградње пута“, истакао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, закључујући своју бесједу ријечима:

Литургијским сабрањем прослављен Свети Евстатије Српски

“Али, хвала Богу, у Трепчи се сада подиже велељепан и много већи храм у славу Богу и у спомен Светом Јевстатију. Њему да се молимо да нас он, пред престолом Божијим, заступи својим светим молитвама, да нас сабере у дом Божији и обједини Духом Светим, да нас просвети и научи. Светог Јевстатија, великог учитеља и светитеља, слави цијела православна васељена, а и ми се придружујемо том слављу, јер за то имамо нарочитог повода. Он је рођен у овим горама, одавде је поникао, овдје се васпитао, па се надамо да ће са Неба обратити свој поглед на нас, да ће се за нас Богу помолити и од Бога благослов нама исходовати. Амин, Боже дај!“

Током Литургије освештан је и пререзан славски колач братства православне омладине Светог Јевстатија Српског из Берана, а пригодна трпеза љубави за сав сабрани народ уприличена је у гостопримници Манастира.