Литургија на Младенце

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у уторак, 22. марта на празник Светих 40 мученика Севастијских, Свету Архијерејску Литургију у цркви Преображења Господњег на Жабљаку. Након Литургије одржан је братски састанак свештенства Епархије будимљанско-никшићке.

Његовом Преосвештенству саслуживало је више свештеника и ђакона Епархије, а Светом богослужењу је у великом броју присуствовао вјерни народ парохије жабљачке.

Литургија на Младенце

Јеванђељску проповијед читао је ђакон Остоја Кнежевић, а сабраном свештенству, монаштву и вјерницима ријечима бесједе обратио се Преосвећени Владика, који се осврнуо на значај Свете тајне покајања.

"Није случајно Господ, дошавши у овај свијет, своју проповијед почео настављајући проповијед Светог Јована Крститеља: "Покајте се, јер се приближи Царство небеско". Кроз покајање не само да се ослобађамо од својих гријехова, него се просветљујемо, обнављамо и правимо мјеста у свом срцу да се у њему настани Господ. Дивне примјере покајања имамо у Светом писму, а најбољи је онај, који се, по промислу Божијем, догодио за поуку свима нама. Један од праведника Божијих, а то је цар Давид, пао је у тежак гријех, али, Господ је њега показао као велики примјер покајања."

Литургија на Младенце

Владика будимљанско-никшићки Господин Јоаникије је истакао да свако вјерујући треба да постане примјер покајања, а то је могуће само уз поправљање, напредак и духовни раст.

"Духовно узрастају само они који знају да се кају за своје гријехе, који су способни да уоче своје мане, недостатке, сагрешења и своја помрачења, који знају да исповједају своје гријехове, а исповједање гријехова је отварање своје савјести, а истовремено је и право исповједање вјере. Кроз исповијест, када је искрена и од срца, а исповјест таква увијек треба да буде, показујемо повјерење у Господа, ослањамо се на Његову ријеч, ослањамо се на Њега, извршавамо оно што је Он рекао, и није случајно што се исповијест увијек убрајала у седам Светих тајни, јер преко ње дјелује благодат и милост Божија".

Литургија на Младенце

"Када знамо да се кајемо и исповједамо, онако како је Господ рекао, код својих свештеника, ми тиме показујемо повјерење у Цркву којој је Господ Исус Христос глава, и тада нас, заиста, просвјетљује свјетлост Божија. Да бисмо знали да се кајемо треба прво да научимо да се Богу молимо, да знамо колико је молитва значајна за наше духовно напредовање, за наше спасење, колико је молитва значајна и потребна за сваку заједницу", поручио је у својој бесједи Преосвећени В ладика.

Након Свете Архијерејске Литургије, у Парохијском дому на Жабљаку одржан је братски састанак свештенства, којем је присуствовало 35 свештених лица и пет монахиња из Епархије будимљанско-никшићке.