Епископ диоклијски Г. Методије на Духовски уторак служио Литургију на Жабљаку

Његово Преосвештенство Епископ диоклијски Г. Методије служио је на Духовски уторак, 18. јуна 2019, Свету Архијерејску Литургију у храму Преображења Господњег на Жабљаку.

Епископ диоклијски Г. Методије на Духовски уторак служио Литургију на Жабљаку

Саслуживало је свештенство и монаштво Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке: архимандрит Исаија (Крговић), игуман манастира Бијела, протојереј Мирчета Шљиванчанин, протојереј Миливоје Јововић, надлежни парох, протосинђел Сергије (Рекић), настојатељ Острошког манастира, јереј Драженко Ристић и јерођакон Јаков.

Сабраном вјерном народу, након читања Јеванђеља, обратио се отац Сергије, који је казао да Црква данас слави дивни празник Духове, дан када је рођена Црква Божја, када се остварила њена пуноћа, силаском Светог Духа у виду огњених језика са неба на апостоле.

„Дакле, у виду огњених језика због тога што су апостоли имали обавезу, послушање, благослов Божји да свим народима говоре на њиховим језицима радосну вијест Божју, јеванђеље Божје, које је на спасење сваког човјека на овом свијету. Та ријеч јеванђељска проповједа се и данас и света благочестива хришћанска вјера, сије се сјеме, а зависи на какво тло пада“, рекао је о. Сергије и додао:
„Поучени благом ријечју јеванђељском и освећени благодаћу Духа Светог потрудимо се у свом животу да будемо следбеници апостола и самог Господа, трудећи се да испуњавамо заповјести Божје које је Бог дао. Нека Бог благослови данашњи свети дан и ваш долазак овдје, у ову светињу, да благослови благодаћу Духа Светог, а имате велики благослов да је, управо, ваше мјесто дало и Владику који је дошао да нас благослови и почаствује својом службом“ поручио је протосинђел Сергије.

По причешћу вјерног народа Светим Тајнама Тијела и Крви Христове, Преосвећени владика Методије честитао је свима рођендан Цркве Божје.

Владика је казао да наша света Црква српска православна ове године прославља осамсто година постојања. Како је наша Црква опстала осам вјекова и била стуб народу кроз крстоносну историју, запитао је Преосвећени Епископ Методије.

„Пошто ове године прослављамо 800 година постојања наше самосталне Архиепископије жичке Патријаршије Пећке Српске Цркве, питамо се како је Црква опстала 800 година од којих је само првих  200 и више година била у хармонији са средином и земљом гдје је благовијестила Јеванђеље и ријеч Христову. Дошло је, потом, турско ропство које је трајало 500 година, у коме је потпуно пропала држава и погасиле се све институције и стубови, који чине један народ и државу, а  остала је само Црква, која је окупљала народ, дизала, чак, устанке испред свог народа за ослобођење“.

„И мошти Светог Саве су спаљене 1594. као последица и одмазда турска због устанака, који су дизани, а које су предводили архимандрити и игумани, свештеници, епископи, мученички страдали зато што су се борили за слободу свог народа. Та нит православна, која је 800 година само у нашем народу, непрекинута траје до данас, јер се с душе на душу преноси светим Путиром и благодаћу Божјом, којом се ми и данас на светој Литургији причестисмо“, рекао је Владика.

Додао је да је наша Црква само један дио Христове православне Цркве Свете саборне и апостолске, која је, двије хиљаде година, трпјела прогоне и остала до данашњег дана, побиједивши све империје и свјетске императоре, цареве.

„Једино је остала вјера и Христово јеванђеље и Црква Божја као Његов организам на земљи богочовјечански, чији смо сви ми дио и сасуд у заједници Духа Светог. Све ово што се дешава, некад, и у нашем времену нас, можда, понекад, поколеба и уплаши, кад се наша лађа заљуља на таласима овог свијета, али треба, увијек, да се сјетимо шта је све било и како је прошло и била су и тежа времена, па је Црква опстајала. Уопште није питање да ли ће Црква да опстане, него је питање гдје ћемо ми у свему томе да будемо, како ћемо се ми опредјелити и гдје ћемо се у свему томе наћи. То је једино питање“.

„Никад Црква, колико год изгледа угрожена, не може бити истински и дубински угрожена. Једино што силе и таласи овог свијета могу да убију јесте спољашња форма и облик, зидови, камење, темељи, тијело. Не бојте се оног ко убија тијело, душу не може убити и Дух Кога прослављамо у празнику Свете Тројице, животворни Дух, јер је Дух Оно што је оживљава. Дух је Онај Који је увијек био непоколебљив и ми треба да се управљамо спрам Духа Светог. Он је оно чиме се напајамо“, закључио је Епископ диоклијски Г. Методије.

Заједничарење, у име Божје и у славу данашњег празника, настављено је у Парохијском дому на Жабљаку.