Видовдан прослављен у никшићком Саборном храму

У Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу, на празник Светог великомученика Кнеза Лазара и Светих српских мученика – Видовдан, у четвртак 28. јуна 2018, служена је света Литургија.

Видовдан прослављен у никшићком Саборном храму

Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Драган Крушић, а саслуживали су му: протојереј-ставрофор Радојица Божовић и протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, свештеници у пензији и ђакон др Никола Маројевић.

Литургију је појањем пратила пјевница при Саборном храму и хор Светог новомученика Станка.

Сабраном вјерном народу пастирском празничном бесједом обратио се свештеник Крушић, који је казао да је Видовдан наш највећи национални празник, наш „очињи вид“ у коме најјасније сагледавамо свеукупну националну и свештену црквену историју.

„Видов данак је великоименити данак у коме се благочестиви косовски Кнез Лазар, заједно са својом властелом, витезовима, војводама и јунацима приволио Царству Небеском, вјечном и бесмртном, у коме царују Живи, истинити Бог Господ и Спас наш Исус Христос и сви Свети Божји угодници, који су својим подвизима просијали и угодили Богу. Разлоге свог привољења Царству Небеском, које је Цар Лазар објавио својој браћи и саборцима, а који су постали крилатица његовог и нашег Косовског завјета - Боља нам је у подвигу смрт, него у срамоти живот, налазимо у једном старом запису из времена Косовске битке“.

„Изговоривши ове судбоносне ријечи, благовјерни и христољубиви косовски Кнез Лазар је на искуствени начин поновио ријечи Светог Јеванђеља Христовог да Нема веће љубави од оне да неко живот свој положи за ближње своје и тиме потврдио да Косовски завјет у цјелини представља Нови завјет, уткан у српску историју и свеукупно српско национално биће“, поручио је протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Светим Тајнама Тијела и Крви Христове приступили су бројни вјерници.

Свештенство је, потом, одслужило парастос свим српским мученицима, који су живот положили за Крст часни и слободу златну од Косовског боја до данашњих дана.

Током данашњег празничног сабрања протојереј-ставрофор Марко Ђурковић прославио је 55 година свештеничке службе.