Свеноћно бденије у Кочанима

Уочи празника светих апостола Петра и Павла, 11. јула, у храму светитеља Николаја Мирликијског у Кочанима, служено је  свеноћно бденије. Ријеч “бденије” значи “будност”, то јест провођење времена без сна. Свеноћно бденије води поријекло из најстарије епохе хришћанства, када су први хришћани неријетко читаву ноћ бдјели проводећи вријеме у молитви на гробовима мученика, у катакомбама, нарочито уочи недеље, првог дана седмице, прослављајући хвалебним пјесмама Васкрслог Христа и његове апостоле и мученике.

Свеноћно бденије у Кочанима

Подражавајући прве хришћане, заједница која се окупља у храму св. Николе у Кочанима, сабрана око свог свештеника о. Мирка Вукотића започела је празнично бденије у 22 часа. Током бденија служена је вечерња са петохљебницом, на којој су благосиљани хљебови, пшеница, вино и уље, а одмах након вечерње почело је празнично јутрење. По полијелеју и читању зачала из Јеванђеља, током пјевања канона светим првоврховним апостолима Петру и Павлу, вјерни народ је био помазан освећеним уљем. Након канона и свечано одпјеваног славословља, нешто мало после поноћи започела је празнична Литургија коју је служио парох о. Мирко.

На литургији се причестило преко 120 причасника, а по заамвоној молитви, освећено је жито и пререзан колач у част светих Апостола.
Након богослужења, заједница сабрана око овог светог храма припремила је послужење за све присутне, те се опет по угледу на прве хришћане, заједничарење наставило уз трпезу љубави.

На бденију пјевали су појци кочанске пјевнице чтеци Милош Ненезић, Милош Јакшић и Никола Бојанић, као и ипођакон Душко Перић.