Литија у славу и част Светог великомученика Прокопија

Традиционална свечана свенародна литија у славу Божју, а у част Светог великомученика Прокопија, Небеског заштитника Мојковца и његових житеља, одржана у недјељу, 21. јула 2019, у послијеподневним часовима.

Литија у славу и част Светог великомученика Прокопија

Литију, у којој је учествовао велики број вјерног народа Мојковца и околних мјеста, свештенства и монаштва Епархије будимљанско-никшићке, предводио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије. Празнична литија, установљена са подизањем храма Светог великомученика Прокопија у Лепенцу, пролази, традиционално кроз град Мојковац од мојковачког Саборног храма Христовог Рођења до центра града, заустављајући се на неколико мјеста како би се читало свето Јеванђеље и узносиле молитве Господу, Пресветој Богородици и Светом Прокопију за здравље, мир и благостање житеља Мојковца и васколике православне васељене.

Сабраном вјерном народу, по повратку у Саборни храм, архипастирском бесједом празник је честитао Преосвећени Епископ Јоаникије.
Владика је захвалио Црквеном одбору, свештеницима и свима који су се потрудили у организацији храмовне славе у Лепенцу и што се славље код новог храма, диван сабор Светог Прокопија, продужио у Мојковцу, а завршио овом свечаном свенародном литијом.

Подсјетио је да је Свети Прокопије био незнабожац, у вријеме старе Римске империје, васпитан од мајке да поштује идоле и паганска божанства. Напредовао је у војној служби, достигао високе положаје и чин војводе у војсци Римске империје, али се обратио, на исти начин, као Свети апостол Павле.

„Добио је био задатак да гони хришћане, али га је пресрео Господ својим човјекољубљем, својом свјетлошћу и истином и обратио га силом Часног и животворног Крста. Он, који је био кренуо да изврши задатак дат му од стране незнабожачког цара, одједном је постао заштитник хришћана, јер се Господ Исус Христос настанио у његовом срцу, пошто се његова душа и његово срце обратило ка Господу. Толика је била благодат Божја на њему да је, као и апостол Павле, презрео све од овог свијета, војводски чин и униформу бацио пред ноге својих војних заповједника и, умјесто да војује за цара земаљског, он је почео неустрашиво да војује за Цара небеског“, бесједио је Владика.

Вјера у срцу Светог Прокопија, додао је Епископ Јоаникије, толико је била узнапредовала и ојачала да је смрт за Христа њему био нови живот.

„Њему је смрт за Христа била награда и сладост, чаша коју је с радошћу испио. Прије страдања помолио се, а Бог му примио ту молитву, за све хришћане, нарочито, оне који трпе неправде и прогоне, за Цркву Божју, домове и породице хришћанске. Бог му је, после његове славне кончине, дао такву слободу пред Престолом Божјим да је постао брзи помоћник свима који му се обраћају. Његов спомен свијетли, ево, кроз сва времена, у временима гоњења и у мирним временима живота Цркве Божје“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Након свечане Литије владика је обишао радове на цркви св. Томе у Подбишћу.