Празник Светих апостола Петра и Павла прослављен на Ћафи Приједолској

На празник Светих првоврховних апостола Петра и Павла, у четвртак 12. јула 2018, служена је Света Литургија и прослављена храмовна слава у планинској цркви Светих Петра и Павла на Ћафи Приједолској у Велици.

Литургију је служио јереј Бојан Радуновић, надлежни парох.
Светим Тајнама Тијела и Крви Христове приступили су бројни вјерници.
Oсвештан је и преломљен славски колач, који је припремио Милорад Брковић са братственицима.
Након свете службе Божје уприличена је празнична трпеза љубави и народно весеље.

Цркву Св. апостола Петра и Павла на Ћафи Приједолској освештао је Његово Преосвештенство Епископ Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије у септембру 2012. Светиња је подигнута за покој душа јунака овог краја који су 1912. изгинули за ослобођење овог дијела Црне Горе, а потом и Метохије. У борбама за ослобођење овог дијела Црне Горе и потом Метохије, под командом генерала Радомира Вешовића 1912. на ширем подручју Мокре планине и приликом заузимања овог стратегијски важног превоја, јуначки је погинуло око педесетак ратника Горњо-васојевићке бригаде, којом је командовао генерал Вешовић, величког батаљона, којим је командовао мајор Костадин Микић и Трепачко-шекуларског одреда, који је предводио командир Мило Кењић. На Ћафи постоји очувано гробље и споменици који су поменутим ослободиоцима подигнути између Првог и Другог свјетског рата, а у чији помен су мјештани Велике подигли овај Храм.