Празник Светог Саве молитвено прослављен у Санкт Петербургу

Свети Отац наш Сава, први Архиепископ и просветитељ српски поштован је и прослављан у цијелој православној васељени. То свједоче и други православни народи, Грци, Бугари, Руси, Румуни. Не само на Светој Гори Атонској, већ и широм васељене, у црквама и манастирима, могу се наћи фреске и иконе Светог Саве, од најстаријих времена.

Празник Светог Саве молитвено прослављен у Санкт Петербургу

На примјер, на стубу који се налази са лијеве стране Архангелског Саборног храма у Кремљу насликана је велика фреска са ликовима Преподобног Симеона Мироточивог и Светог Саве, што је посебно, јер у читавој композицији фресака у овом храму, нема других страних владара и светитеља, осим Светога Саве, Преподобног Симеона, цара Лазара и једног византијског императора.

И у наше вријеме Свети Сава прославља се ван граница нашег отачаства. У храму Дванаест апостола у старој Санкт Петербуршкој православној духовној академији, на празник Светог Саве, у недјељу 27. јануара 2019, служена је света Литургија.

Празничну Литургију служили су о. Климент из Индије и о. Пајсије Ђерковић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

У славу и част Светог Саве освештан је и преломљен славски колач.