Молебан за Ново љето доброте Господње

У Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, у поноћ 13/14. јануара 2019, служен је Молебан за Ново љето доброте и милости Господње.

Молебан за Ново љето доброте Господње

Молебан је служио протојереј Миодраг Тодоровић уз саслужење ђакона Константина Дојића и уз молитвено учешће вјерног народа.
Сабранима се ријечима пастирске бесједе обратио свештеник Тодоровић, који је пожелио срећан наступајући празник и благословен вијенац Новог 2019. љета Господњег.

Година господња, по његовим ријечима, није вријеме које се обиљежава као проток дана, него, управо, година кад се „ослобађају заробљени, кад слијепи прогледају и ослобађају потлачени“.

„То је та година Господња, пуна милости. Кад говоримо о времену, говоримо о времену прије послије Христа. Неки кажу нова и стара ера и, управо, се добро слажу обје формулације - нова ера или Христова ера је ера у којој је, увијек, све ново, јер је Христос дошао у овај свијет да нас учини новима, да будемо нови, да се не покваримо од устајалости. Ако смо приковани за неког идола који нас држи слијепима, потлаченима и глувима, онда је неминовно да ћемо се покварити. То је мука коју доноси крива вјера, квазивјера“, казао је о. Миодраг.

Она вјера која човјека ослобађа, изводи га из таме на видјело, из глупости у чујност, то је, нагласио је он, права вјера коју је Христос донио овдје на земљу.

„Смисао године Господње јесте, управо, да прихватимо дарове Господње, да прихватимо благодат Господњу и да смо, увијек, нови и да стари човјек не буде у новој ери, човјек са навикама прије Христа. Срамота је да останемо са навикама истим као да Христос није долазио, срамота је да не примјетимо Његово рођење, Његово васкрсење, Његово распеће, Његово вазнесење, а све је то урадио ради нас, ради нашег спасења да не останемо заробљени, да не останемо потлачени, да не будемо окречени гробови. Он је Онај Који је овдје дошао да покида све те ланце зависности којима смо се ми везали, да нас учини равнима себи по благодати“.

„Кад прослављамо Нову годину прослављамо, управо, Христову годину, прослављамо сваки дан у тој години, сваки час, сваки трен који је пун благодати, та благодат никад не може престати и зато се каже да проповједа пријатну годину Господњу, годину у којој ћемо бити богати за све оне дарове, које је припремио и донио Христос својим рођењем овдје на земљи“, бесједио је протојереј Миодраг Тодоровић.