Прослављен имендан јерођакона Агапита

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у четвртак, 14. јуна, поводом празника Преподобног Јустина Ћелијског и имендана јерођакона Агапита (Драгојевића), сабрата манастира Ђурђеви Ступови, Свету Архијерејску Литургију у катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке – Ђурђевим Ступовима.

Прослављен имендан јерођакона Агапита

Саслуживали су протојереј-ставрофор Боро Врховац, парох андријевички и монаштво Манастира. Богослужењу на овај велики празник наше Свете Цркве Православне присуствовао је вјерни народ беранског краја, који је приступио Светој тајни причешћа.

Прослављен имендан јерођакона Агапита

Освештан је и преломљен славски колач поводом имендана оца Агапита, који носи име у спомен на Преподобног Агапита Печерског, којег молитвено славимо на данашњи дан.

Прослављен имендан јерођакона Агапита

Преподобни Агапит Печерски је био љекар, ученик Светог Антонија Печерског, прослављеног даром исцјељења. Њему у пештеру дође из Кијева блажени Агапит, желећи душевно исцјељење кроз пострижење у монашки чин. Након пострижења свом душом својом следоваше ангелоподобном житију Преподобног Антонија, под његовим руководством. Агапит је био очевидац како Преподобни отац Антоније служаше болеснима и молитвом их исцјељиваше, али је скривао тај велики дар дат његовој молитви. Агапит се много трудио, ревносно подражавајући светог старца у подвизима. Помагао је болесној братији и непрестано се молио Богу за исцјељења. Подражавајући подвиге Преподобног Антонија, блажени Агапит се удостојио постати учесник исте благодати, јер је својом молитвом исцјељивао све болеснике, због чега је прозван љекаром. Глас о њему пронио се и изван Кијева, па су многи болесници долазили код оца Агапита и, захваљујући његовим усрдним молитвама, оздрављали. Свети Агапит се упокојио око 1095.