Свети Симеон Мироточиви прослављен у Беранама

Поводом празника Светог Симеона Мироточивог, славе Саборног храма који се подиже у Беранама, у уторак 26. фебруара 2019, служена је света Литургија у храму Преображења Господњег.

Свети Симеон Мироточиви прослављен у Беранама

Литургију је служило свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке уз молитвено учешће вјерног народа.
Бесједом се обратио протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански, подсјетивши на житије Светог Симеона Мироточивог, великог владара који је живио са Христом и молитву носио у срцу своме.

„Са том молитвом је проводио сваки дан свог живота, посебно у молитви Пресветој Богородици. Зато га је Господ обрадовао, а то може само онај ко је истински вјерник, да свој владарски престо замијени монашким ризама, да послије двора и овоземљских угодности и привилегија остави све то, пође стопама свог сина, замонаши се и остатак живота проведе као монах“, казао је о. Драган.

Додао је да је Свети Симеон био велики светитељ и велики ктитор, који је подигао бројне и значајне светиње. Свој печат оставио је у Хиландару, Студеници, Милешеви...

„Као светитељ и Божји угодник дао је примјер свима нама како човјек може да, из оне величине и силине владарске, у свом срцу носи смиреност, добротољубље, да чини милостињу, охрабрује, учи и за собом оставља свијетли траг светитељства који траје до данашњег дана“, бесједио је свештеник Ристић.

Као небески заштитник Свети Симеон, заједно са својим сином Светим Савом, са небеса благосиљају, укрепљују и чувају наш народ, већ осам стотина година, зато и опстајемо.

„Опстајемо зато што тај његов дубоки траг и дубока ораница, којом је заорао нашу свету земљу, до данашњег дана траје. Кроз Светог Симеона Мироточивог можемо да видимо, на лијеп и јасан начин, како се Бог побринуо за нас, колико је кроз његову светост и нас, на неки начин, дотакао да и ми можемо, ако се будемо служили његовим примјером, у свом животу достићи и задобити Царство небеско“, казао је архијерејски намјесник берански.

Наша генерација, поручио је протојереј-ставрофор Драган Ристић, има привилегију да нас је Господ обрадовао и даровао нам могућност да, у име Светог Симеона, градимо Саборни храм, који ће бити Саборни храм Епархије будимљанско-никшићке.

„Дао нам је прилику да сви на свој начин, колико је у нашој моћи, учествујемо у изградњи овог Саборног храма, да себе, своје породице, претке и потомке уградимо у ову светињу“, позвао је вјерни народ да учествује у радовима на изградњи Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама.

Освештан и преломљен славски колач, а заједничарење је настављено за трпезом љубави коју су припремили домаћини славе породица Вуканић.

Обавезу да наредне године буду домаћини славе беранског Саборног храма преузела су браћа Јововић.