Сретење Господње молитвено прослављено у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Сретења Господњег, у четвртак 15. фебруара 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.
Саслуживали су свештеници беранског намјесништва и монаси Манастира уз молитвено учешће вјерног народа.

Велики празник наше свете Цркве сабранима је честитао протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански, који је рекао да се на овај свети дан Бог срео са човјеком и човјек са Богом.

„Старац Симеон, један од оних седамдесет учених људи, био је ангажован на преводу Светог писма са јеврејског на грчки језик, наишао је у дијелу у којем се говори о дјевојци да ће дјевојка родити сина. Њему се учинило чудим како то да ће дјевојка да роди сина и да остане дјевојка, па је хтио да преправи те ријечи, да напише, као што би већина нас написала, да ће жена родити сина. Међутим, у том моменту јавио му се анђео Божји, дотакао се његовог разума и објаснио му да те ријечи треба да стоје у тексту, да су то оне праве ријечи, те да ће дјевојка од Духа Светог затрудњети и родити сина, Спаситеља нашег Господа Исуса Христа“, казао је он.

Сретење Господње молитвено прослављено у Ђурђевим Ступовима

Та Дјевојка је наша Мајка Пресвета Богородица, која је управо на данашњи дан, додао је о. Драган, четредесет дана по рођењу Богомладенца Христа, донијела дијете, прво које отвори утробу мајке, да га, сходно закону, посвети Богу, а уједно и да се она очисти.

„Свети и Преподобни Симеон је осјетио у том тренутку силу Господњу, осјетио је благодат и оне ријечи, које су му давно казане да он неће видјети смрти док не види Сина Божјег. Када су донијели Христа у храм он је осетио силу свевишњу и изговорио оне ријечи које ми до дана данашњег понављамо: Сада отпушташ у миру слугу свога Господе, по ријечи својој. Осјетио је Праведни Симеон да је то дијете Спаситељ свијета, да је његово невјеровање које је имао, било непотребно. Свети и Праведни Симеон осјетио је да је оно дијете у наручју Пресвете Дјеве, заиста, Син Божји Који ће помирити Бога са човјеком, односно човјека са Богом, да ће му вратити ону првобитну љепоту и првобитни смисао кад смо, по самој ријечи Господњој, били створени бесмртни, за живот вјечни“, бесједио је свештеник Ристић.

Бројни вјерници приступили су и причестили се Пречасним Тијелом и Крвљу Господа и Спаса нашег Исуса Христа.