Недјеља Православља прослављена у Никшићу

У прву недјељу Часног поста – Недјељу Православља, 25. фебруара 2018, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, молитвено је прослављена Недјеља православља у спомен на побједу православних на VII васељенском сабору над јереси иконоборства.

Недјеља Православља прослављена у Никшићу

Светом Литургијом началствовао је протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, а саслуживали су му: протојереји Василије Брборић и  Данило Зиројевић, јереј Остоја Кнежевић, ђакони др Никола Маројевић и Константин Дојић.

У литургијском сабрању молитвено је учествовао бројни вјерни народ, а они који посте Велики Часни пост примили су Свето Причешће.

Недјеља Православља прослављена у Никшићу

Празнична Литија свештенства и вјерног народа, међу којима је било много дјеце, носећи свете иконе, опходила је Саборни храм, симболизујући торжествену побједу Православља. Свечана Литија свештенства и вјерног народа прошла је Тргом Шака Петровића и назад ка никшићкој Саборној цркви.

По повратку у храм прочитан је Синодик Православља, који објављује побједу православне вјере над иконоборачком јереси из 9. вијека, изричући, притом, анатему у погледу јеретичког учења.