Дани Светог Василија Острошког

У Никшићу ће ускоро почети културно-духовна манифестација “Дани Светог Василија Острошког“, коју, у славу Острошког Светитеља, заштитника града Никшића, већ петнаест година организују Епархија будимљанско-никшићка и Црквена општина Никшић

Манифестација “Дани Светог Василија Острошког“ почеће 5. маја промоцијом часописа “Слово“, који издаје Актив професора српског језика из Никшића, а посвећен је српском језику, књижевности и култури. На празник Светог великомученика Георгија, у петак 6. маја, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служиће са свештенством Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови код Берана, а у послијеподневним сатима, храмовна слава ове древне немањићке задужбине, која у славу Божију траје осам стотина година, биће прослављена и свечаном народном Литијом улицама Берана. Наредног дана, у Никшићу ће бити уприличена изложба монашког рукодјеља, на којој ће разне облике црквене умјетности из својих радионица представити неколико манaстирских обитељи из Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке. Осмог маја, организатор „Дана Светог Василија Острошког“, припрема за најмађе дјечију представу у извођењу познатог забављача Радојице Станковића – Шанте Панте, док ће у вечерњим часовима љубитељи филмске умјетности бити у прилици да виде пројекцију неког од савремених руских филмова.

Дани Светог Василија Острошког

У оквиру ове културно-духовне светковине, која се петнаест година заредом одржава у Никшићу, биће организовано предавање у којем ће учествовати братство манастира Григоријата са Свете Горе Атонске, потом књижевно вече у знак сјећања на пјесника Коста Нинковића, једног од утемељивача „Дана“, а предавање о Светом оцу нашем Василију Острошком и Тврдошком одржаће Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Манифестација ће се завршити 12. маја, на празник Светог Василија Острошког. Тог дана ће, у никшићкој Саборној цркви, бити служена Света Архијерејска Литургија, а потом, у славу Господа Исуса Христа и Светог угодника Божијег Василија Острошког, улицама Никшића проћи ће свечана Литија свештенства, монаштва и вјерног народа.