Литургија у манастиру Добриловина

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог пророка Михеја и Претпразништво Успенија Пресвете Богородице, у понедјељак 27. августа 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Добриловина.

Свети пророк Михеј II

Из племена Јудина, а из села Мориси, због чега се називао Морисићанин. Савременик пророка Исаије, Амоса и Осије и царева јудејских Јоатама, Ахаза и Језекије. Изобличавао је пороке народа свога и лажне пророке. Предсказао је пропаст Самарије. Предсказао је и пропаст Јерусалима, која ће доћи зато што поглавари његови узимају мито, свештеници уче за плату, а пророци његови гатају за новце. Зато ће се због вас Сион преорати као њива и Јерусалим ће постати гомила. Но, од свих његових пророчанстава најважније је пророчанство о Месији, нарочито о мјесту рођења Његовог. Он је Витлејем именовао мјестом рођења Месије, „којему су исходи од почетка, до вјечних времена“. Не зна се тачно, да ли је и овај пророк био убијен од Јевреја или је умро мирном смрћу, но зна се да је био сахрањен у своме селу и да су му мошти пронађене, заједно са моштима пророка Авакума, у вријеме цара Теодосија Великог.