Аранђеловдан молитвено и свечано прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Сабора Светог Архангела Михаила и осталих бестјелесних сила, у понедјељак, 21. новембра, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Аранђеловдан молитвено и свечано прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

Прослава Аранђеловдана, великог празника наше Свете Цркве, који је уједно и крсна слава Његовог Преосвештенства Епископа Јоаникија, почела је вечерњом службом са петохљебницом, коју је уз саслужење свештенства и свештеномонаштва Епархије, уочи празника служио Преосвећени Владика. Након вечерње службе у гостопримници Манастира освештан је и пререзан славски колач.

Аранђеловдан молитвено и свечано прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

На дан празника Сабора Светог Архангела Михаила и осталих бестјелесних сила, Епископ Јоаникије је служио Свету Архијерејску Литургију, а саслуживао је већи број свештенослужитеља наше Епархије.

Празничном богослужењу је присуствовао његова екселенција г. Зоран Лутовац, Амбасадор Србије у Црној Гори, уз велики број вјерника који су приступили Светим тајнама тијела и крви Христове. Владика је бројним свечарима, чији су славски колачи освештани и преломљени, као и свом сабраном народу, честитао Аранђеловдан, обративши се ријечима архипастирске бесједе.

Аранђеловдан молитвено и свечано прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

“Ево празника, драга браћо и сестре, који нам доноси велику радост. Ова радост није земаљска, већ небеска, јер нам Свети арханђели и анђели, када их прослављамо овако саборно, доносе ону радост и ону свјетлост којом су они осјењивани непрестано од лица Божијег и нас просветљују том свјетлошћу и радују наша срца том небеском радошћу. Они непрестано служе и славопоје Господа на Небесима, а и нас подстичу да, као умна бића, и ми славимо Бога, јер, по боголикости наших душа, по нашој христоликости и првобитном назначењу, имамо могућност да славимо непрестано Свету Тројицу, Оца и Сина и Светог Духа, да призивамо име Божије“, рекао је Преосвећени владика Јоаникије и додао:

Аранђеловдан молитвено и свечано прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

“На овај празник, на Сабор Светог Архангела Михаила и свих небеских бестјелесних сила, и ми се трудимо да прославимо име Божије, да заједно са анђелима узнесемо славу и хвалу Господу Богу живоме и надамо се да ћемо и у будућем вијеку, заједно са њима, прослављати име Божије, као они који су крштени, присаједињени Цркви Божијој, сједињени са Христом. По Светим Оцима и по Светом апостолу Павлу, ми људи удостојени смо веће близине са Богом, него анђели. Нама је то тешко схватити, али Господ се оваплотио и постао човјек, није постао анђео, него је постао човјек, као један од нас, примио је људску природу, у људској природи извршио наше спасење, пострадао на крсту за нас, за опроштење наших гријехова и за обновљење наше природе, лежао у гробу као човјек који је примио смрт, али је васкрсао силом свог Божанства и силом Духа Светог.“

Аранђеловдан молитвено и свечано прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

“Послије васкрсења јавио се Светим апостолима, посебно Светом апостолу Томи говорећи му: “Томо, био си невјеран, приђи овамо и стави руке твоје у ране Моје и увјери се да сам ја то“, онај исти Господ који је примио смрт на крсту, који је васкрсао и јавио се као побједитељ смрти, али се јавио у тијелу и зато што је Господ примио нашу природу, ми имамо већу сродност са Богом, Спаситељем нашим него анђели небески. Ми смо овдје земљи, како пјева Свети пророк Давид, мањи од анђела, јер смо даљи од Бога у односу на њих, они су много ближи, њих непрестано осјењује свјетлост Божанског лица, јер они непрестано служе Богу и сједињују се са Њим, носе Његову свјетлост, Његову истину и правду, откривају и јављају вољу Божију нама људима овдје на земљи. Они, истовремено, служе и нашем спасењу да нас све приведу у царство Божије, да нас све приведу пред престо Божији, да нас сједине са Господом. Свети анђели били су служитељи воље Божије и приликом рођења Христовог, приликом Његовог страдања и Његовог васкрсења, они су јављали људима благу вијест о Христовом васкрсењу и нашем спасењу“, бесједио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки.

Честитајући свечарима и свом вјерном народу празник Владика Јоаникије је додао и то да је за Светог Архангела Михаила, који је био вођа небеске војске, остало предање у Цркви, које се преноси усмено више него што се о њему пише у богословским књигама.

Аранђеловдан молитвено и свечано прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

“Када је сатана као првоврховни анђео одступио, Свети Архангел Михаило је био тај који је небеску војску сачувао да сва не пође за сатаном. Био је рат на небу, каже се у Откривењу Јовановом, и тада су Архангел Михаило и остали чиноначалници небеске силе, сачували остале анђеле да остану вјерни Богу. То се, драга браћо и сестре, не неки начин, пројављује и у животу Цркве. Често у Цркви наиђу велика искушења, па Господ преко својих арханђела и анђела и преко Светих Божијих људи открива прави, истинити пут и сачува стадо Христово да не залута, да не скрене путем пропасти, него да иде путем спасења, а то све захваљујући милости и истини Божијој, која нас просвећује. Зато се увијек молимо да нас Божија милост и Божија истина просвећују да идемо правим путем Божијим, а у томе имамо руководитеље. На првом мјесту Бога и Пресвету Богородицу, а онда и Свете анђеле и арханђеле, који да нам увијек буду у помоћи, да заједно са њима прослављамо име Божије и у овом животу и у царству Небеском“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.