У БУДИМПЕШТИ ОДРЖАНА МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА „НАЦИОНАЛНА САМОСВИЈЕСТ И ПРОБЛЕМИ ИНТЕГРАЦИЈА“

Овогодишња, јубиларна 25. редовна годишња Међународна конференција коју организује Међународни друштвени Фонд јединства православних народа (МОФЕПН) из Москве, одржана је од 15. до 18. априла у главном граду Мађарске – Будимпешти.

Тема овогодишње конференције је била ,,Национална самосвијест и проблеми интеграција“. У сарадњи са Будимпештанском-мађарском епархијом Руске православне цркве, и уз активно учешће чланова Међународне скупштине православља (МАП), те политичких, вјерских, државних и друштвених дјелатника, научника и публициста из 28 земаља са скоро свих континената, организатор је омогућио бројним учесницима да изнесу своје мишљење о овој теми – у широком геополитичком смислу.

Из Црне Горе, на конференцији су учествовали: мр Славко Крстајић – руководилац Представништва Фонда јединства православних народа за Црну Гору, и посланици Скупштине Црне Горе др Будимир Алексић – професор Цетињске Богословије и др Страхиња Булајић – члан Генералног секретаријата Међународне скупштине православља.

Активно учешће у раду конференције узео је и предстојатељ Будимске епархије Српске православне цркве – епископ Лукијан, који је својим пастирским словом допринио анализу наведеног проблема веома присутног у савременом свијету.

Након тродневног рада, донесени су закључци да разматрани проблеми произилазе из суштинских основа савремене системске кризе која се убрзано шири и гдје су се супротсавиле двије тенденције: са једне стране настојање нација да сачувају своју националну самобитност, покренуто дубинским народним инстинктом опстанка, и са друге стране: идеологија и пракса политичких елита либералне интернационалне управљачке класе, са циљем поспјешења интеграције свих аспеката живота међународне заједнице и убрзања процеса глобализације, које доводи до растапања националне самобитности народа и стимулише губљење идентитета.

Већина учесника се у својим рефератима, а и у заједничком коминикеу, дотакла проблема насилног увођења ,,малих народа“ у НАТО армаду, као и притиска Запада да насилно одвоји срце српског народа – Косово и Метохију од матичне државе Србије.