Радост литургијског сабрања у никшићкој Саборној цркви

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у пету недјељу Васкршњег поста – Глувну, посвећену Светој Марији Египћанки, 14. априла 2019, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу. Литургијским сабрањем крунисана је и приведена крају Манифестација „Дани Патријарха Павла“, која је, на духовну корист и радост вјерујућег народа, први пут, организована у Никшићу.

Радост литургијског сабрања у никшићкој Саборној цркви

Преосвећеном Владици је саслуживало више свештенослужитеља Епархија будимљанско-никшићке, нишке и пакрачко-славонске, који су, поводом манифестације „Дани Патријарха Павла“, гости Црквене општине никшићке.
У литургијском сабрању молитвено је учествовао вјерни народ Никшића, међу којима и мноштво дјеце, а Литургију је појањем пратио хор Светог новомученика Станка и пјевница Храма.
Сабране је, прије причешћивања Светим Тајнама, ријечима пастирске бесједе поучио протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор Богословије Светих Кирила и Методија у Нишу. Он је, указујући на ријечи Господње из данашњег светог Јеванђеља: Хајдемо у Јерусалим, рекао да је најважнији пут који постоји у срцу сваког човјека – пут покајања, пут преумљења, преобраћења, пут којим сваки човјек треба да пође и иде, јер прије свега и изнад свега, по ријечима о. Милутина, јесте покајање.  
Ријечима: Покајте се, јер се приближи Царство небеско, почео је своју проповијед Господ наш Исус Христос, а највећи рођени од жене, Свети Јован Крститељ такође је поновио те ријечи.
„Покајање је оно чему нас Црква учи у недјељама прије светог Поста, а и сада у вријеме Поста. Ништа друго није важно, све науке су бесплодне, сва друга човјечија знања немају никакву снагу, само оно што ми будемо о себи помислили и тражили, а то је да тражимо и нађемо покајање. Јер, нема човјека који се неће постидјети нечега у свом животу, али, веома је опасно ако човјек мисли о себи више, него што доликује људској природи. Зато нас учи Црква, почевши од Недеље о митару и фарисеју, да прва и основна ствар јесте смирење“.
„Без смирења нема покајања, нема задобијања Царства Божјег. Кроз смирење да задобијемо Царство небеско, да задобијемо рај, оно што је Господ обећао свима који Га љубе. То је тај пут, а тај пут води кроз покајање, кроз сузе. Као што смо се чистили у крштењу светом водом, нема друге воде осим воде суза, које могу, после крштења, да оперу гријехе које смо учинили. Сузе за себе, сузе за покајање, сузе за ближње, сузе за даљње, сузе за народ, сузе за човјечанство, то је једина течност која може да опере гријехе људске“, бесједио је о. Милутин.  
Додао је да нам Црква у данашњи дан, када су наше снаге попустиле током пет недјеља Поста, даје слику Свете Марије Египћанке, покајнице, која је од дна постала света жена, чије молитве Бог прима.
„Ми јој се обраћамо, стално, молитвено и говоримо: Преподобна мати Маријо, моли Бога за нас, а она, која је била дно дна, постала је светитељка да може да заштити цијелу Цркву, јер је Господ све ставио у силу покајања, и њу је позвао да се покаје, чак је и преко икона Мајка Божја проговорила: Марија, ако пређеш ријеку Јордан спасићеш се. Та икона и данас постоји, ено је у Јерусалиму, у цркви Светог Јакова, брата Божјег. Имао сам благослов да се поклоним тој икони од које се чуо глас: Марија, пређи ријеку Јордан и спасићеш се. Тако и нама свима: Пређи преко мноштва гријехова својих, обрати се Господу, затражи покајање, и спасићеш се“, поручио је протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић.
Сабрани, који посте Васкршњи пост, приступили су и причестили се Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.
Уваженим гостима из Епархија нишке и пакрачко-славонске, који су у Никшић дошли, поводом „Дана Патријарха Павла“, захвалио је надлежни Епископ Г. Јоаникије.
„Цијела наша света Црква, а, већ, и друге православне цркве, изузетно поштују успомену на нашег блаженопочившег Патријарха и ми, који смо ушли у организацију, која је прво кренула од Чачка, па преко Гацка стигла до Никшића и до родног мјеста Патријарха Павла, не треба да се осјећамо да смо много заслужни, али јесмо дужни да његујемо спомен на овог изузетног Божјег угодника, који је савршен примјер хришћанског живота, нарочито за нас владике, свештенике, али и за сваког хришћанина“.
„Нарочито нам је драго што је овдје дошао отац прота Милутин Тимотијевић, ректор, што је са нама свештеник, који је наследник оног свештеника који је крстио Гојка Стојчевића као дијете, из његових Кућанаца, о. Драган Гаћеша. Он је код нашег Владике Јована Ћулибрка, његов сатрудник и сарадник, и господа из Чачка, такође, су са нама, који су оснивачи ове дивне манифестације, која ће, свакако, да се шири, јер, сви они који се подсјећају на живот, на примјер, на лик, на ријечи, на дјела, на миротворство, на жртву, на косовску голготу нашег Патријарха сви ће имати велику духовну корист од тога“, закључио је Његово Преосвештенство.
Блаженопочивши Патријарх Павле, више пута, је посјећивао Никшић, а са посебном радошћу, истакао је Владика, сјећамо се кад је обновљена Епархија будимљанско-никшићка, када је, уочи празника Успенија Пресвете Богородице, у никшићком Саборном храму, служена вечерња служба, а сјутрадан заједно слушали његове ријечи у Пивском манастиру.
„То је био велики благослов за нас, сјећамо се и неких детаља, анегдота. Око таквих личности увијек буде нешто интересантно, њихова харизма је таква да, чак, и оно што изгледа безначајно, у његовом присуству постаје важно и памти се. Нека Господ услиши и његове и наше молитве; хвала, још једном нашим гостима, хвала Матици српској, која је покренула ову иницијативу у Никшићу и нашој Црквеној општини на великом доприносу у организовању манифестације“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.      

 

 

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe