Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, служио је, на Велики четвртак, 5. априла 2018, са свештенством Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио у Ђурђевим Ступовима

Саслуживало је свештенство беранског намјесништва и сабраћа Манастира уз молитвено учешће вјерног народа.

Сабранима је бесједио јеромонах Евстатије (Дагојевић), сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

„Данашњи дан, иако је дио Велике Страсне седмице у којој вршимо спомен страдања Господа и Спаситеља нашег Исуа Христа, ипак је радостан и носи са собом посебну свечаност. Радостан је због тога што нам је Господ у данашњи дан открио праву мјеру међусобних односа нас који се називамо именом Христовим и који смо судионици Његовог тијела, које је Црква. Открио нам је то на тај начин што је прије Тајне опрао ноге својим ученицима. Према предању, прво Јуди, а према свједочанству Јеванђеља, а на крају апостолу Петру, који се томе противио“.

„Ово нам говори управо оно што каже Господ својим ученицима, да једни другима треба да чинимо пажњу и указујемо љубав. То је права мјера наших односа у Цркви, а бити члан Цркве је велика привилегија и велика част, јер то је удио спасених на земљи. Данашњи дан учитељи Цркве називају и рођенданом Цркве, јер је на данашњи дан Црква рођена. Црква, у смислу заједнице Бога и човјека постојала је од настанка човјека, а на данашњи дан смо добили црквену пуноћу - свету Литургију, свету евхаристију у којој је Христос једнако присутан као на тој првој, Тајној вечери. Он је своје дјело спасења тако усавршио кроз Цркву, кроз литургију, да у сваком нараштају буде подједнако присутан, да се у сваком нараштају савршава Његово дјело спасења“, рекао је јеромонах Евстатије.
Сабрани вјерници, који су се молитвом, покајањем и исповјешћу припремали, примили су Свето Причешће.