Чин враћања у православну вјеру

На Лазареву суботу, 16. априла 2011. године предсједник Одјела спољних црквених веза Руске Цркве митрополит Волоколамски Иларион обавио је у Московском храму Пресвете Богородице „Свих болних радост“ чин враћања у православну вјеру хришћана који су отпали одласком у разне секте, расколе, и јереси.

Педесет четворо људи су се поново сјединили са Светом Православном Црквом, одрекавши се многобоштва, сектанских заблуда, расколничке лажне вјере, и полагањем руку на јеванђеље изразили су своју вјерност цркви. Послије тога је митрополит Иларион на главу свакога од њих положио архијерејски омофор и изговорио молитве.

На Лазареву суботу митрополит Волоколамски Иларион је извршио чин враћања у православну вјеру оних који су привремено од ње отпали

У свом слову митрополит Иларион је рекао:
“Данас промислом Божијим и Његовом милошћу ви сте се сјединили са Светом Црквом, и од сада ћете поново бити чланови Тијела Христова-Цркве, које је основао Господ, за коју је рекао да јој Врата ада неће одољети (Мт. 16, 18).
Ви знате из личног искуства шта је лаж и обмана. Ралика између заблуде и истине је иста као и разлика између Бога и ђавола, између таме и свјетлости. Данас је међу нама много лажних учитеља, лажних пророка, лажних христоса, који нам продају своја учења као истине, обмањују људе и лишавају их царства Божијег и спасења душе.

Црква Христова постоји на земљи да би водила људе ка спасењу. И ви вративши се данас на тај пут, позивате се да будете свјетлост, да будете проповједници истине, да будете апостоли Христови. Сваки од вас, сигуран сам, зна много људи који се још нијесу ослободили лажи и обмане. Ослањајући се на лично искуство ви им можете посвједочити о томе колико су погубне те заблуде и како је спасоносна истинска хришћанска вјера.

Од сада сте чланови Цркве. Старајте се увијек да што дубље спознате истину Божију: читајте Свето писмо, дјела Светих отаца, учествујте у Светим тајнама, долазите редовно у храм, приступајте исповијести и причешћу. Нека Православна црква постане ваш дом, нека ништа у храму од сада за вас не буде туђе, нека би он постао ваш дом, и нека би истински завољели свето Богослужење.
Ако некад буду долазиле у главу мисли повезане са старим начином живота, гоните их од себе јер су од ђавола. Памтите да човјек који је ступио на пут спасења, не треба да се осврће назад, не треба да се враћа гријесима, обманама, лажима, грешним мислима. Одрекавши се свега тога стојте непоколебљиво у вјери, помажући и другим људима приступити ка спасаењу, ка Царству Небеском. Амин“.

Рад са људима отпавшим од Православне вјере, активно се проводи при овом храму, а центром руководи свештеник Евгеније Тремаскин. Са секташима и расколницима који желе да се врате у Православље неколико мјесеци воде се припремни разговори.

Превео са руског: ђ. Остоја Кнежевић