Црквено појање је усклађено и прожето нашом светом вјером

Црквени хор Преподобне мати Ангелине из Никшића, који концертном турнејом широм Црне Горе обиљежава десетогодишњицу постојања, у суботу, 29. октобра одржао је концерт у манастиру Ђурђеви Ступови.

Црквено појање је усклађено и прожето нашом светом вјером

Јубилеј рада хора, којим руководи професор Ана Бојић, честитао је и благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, пожеливши им да своје таленте и убудуће развијају, јер су нам они дар од Бога и треба их непрестано усавршавати да би се исказао сав њихов духовни потенцијал.

“Овај хор је врло запажен не само у нашој Епархији него и много шире. Поводом свог јубилеја планирају доста свечаности, а, хвала Богу, имају са чим да се представе, јер г-ђа Ана Бојић, која тако марљиво ради са овом дјецом, уложила је цијелу себе у овај хор. Бог је наградио њен труд и труд ове дјеце, па су и резултати очигледни“, рекао је Преосвећени Владика.

Владика је истакао да је, како сматрају педагози, музичко образовање веома важно за душевно и духовно узрастање сваког човјека, а духовно појање има нарочиту важност у нашем литургијском животу, припремајући наша чула за примање Божанске истине.

Црквено појање је усклађено и прожето нашом светом вјером

“Духовна музика побуђује нашу религиозну, односно молитвену пажњу, јер сваки црквени хор учествује, прије свега, у богослужењима, у вршењу Светих тајни, а црквено, односно духовно појање има функцију да припреми наша чула, наше биће за примање Божанског, Небеског садржаја истине и Духа Божијег, свјетлости и милости Божије, да припреми наше срце и наш ум, који треба да се уздигне и са анђелима прославља Бога. Зато је црквено појање изузетно озбиљна и важна ствар за Цркву и за оне који долазе у Цркву и учествују у Светим богослужењима“, нагласио је Епископ будимљанско-никшићки, додајући:

“Много је веће наше учешће у богослужењу када се чује лијепо појање, на шта се обраћа пажња. Међутим, црквено појање не треба да буде само показивање нашег талента, колико имамо добар глас или развијен слух, него и да све то усклађујемо са нашом светом вјером. У Цркви водимо рачуна да је наше појање без обзира да ли за пјевницом, када пјевају појци самостално или је хорско појање, буде усклађено са Светим тајнама, да буде усклађено и прожето нашом Светом вјером. Око тога има много посла, зато од срца благосиљам рад хора Преподобне мати Ангелине, њихове досадашње и будуће напоре. Он је напредовао, показао се раскош ових младих талената, а велики труд биће потребан да се њихови таленти развију и обликују онако како то Бог жели“, истакао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Црквено појање је усклађено и прожето нашом светом вјером

Обиљежавање десетогодишњице рада овај црквени хор из Никшића почео је недавно концертима у Котору, Тивту и Требињу. На њиховом репертоару налази се двадесетак духовних и свјетовних композиција, којима освајају велику пажњу и симпатије публике: “Богородице дјево“ С. Рахмањинова, “Херувика“ Фатејева, руски напјев композиције “Достојно јест“, потом “Бисер Мара“ Б. Таминџића, “Од лошо полошо“ Николовског, “Ерген деда“ бугарског композитора П. Љондева, “Тодорка“ Т. Скаловског, “Ага Асан ага“ непознатог аутора.

Солисти хора Преподобне мати Ангелине, који броји 60-ак чланова, млађе и старије групе, су Милена Васиљевић и Тијана Блечић. Турнеју настављају, како је планирано, наступима у Бару, Будви, Крагујевцу, Нишу, Новом Саду, Бечу. Круну прослављања јубилеја представља концерт у Никшићу, који ће одржати у Саборној цркви Светог Василија Острошког за вријеме Божићних празника.
Прије концерта хор је пјевао у Светој Архијерејској Литургији коју је тог дана, у манастиру Ђурђеви Ступови служио Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.