Гроб Господњи је извор живота

На дан када наша Света Црква Православна молитвено прославља Задушнице, у суботу 18. фебруара, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Гроб Господњи је извор живота

Саслуживало је свештенство беранског архијерејског намјесништва и свештеномонаштво Манастира, а сабраним вјерницима обратио се Преосвећени владика Јоаникије, говорећи о службама које се у Цркви врше за покој душа православних хришћана.

“Света служба на Задушнице је значајна и не треба је пропуштати, а током Великог поста сваке суботе, осим прве, Теодорове суботе, све до Лазареве суботе, вршимо исте службе на богослужењима. На тим службама се молимо Богу за покој душа наших сродника, а за упокојење њихових душа молимо се не само у току Часног поста, него скоро сваке суботе у години. У нашој вјери ништа није произвољно, па зато треба да знамо зашто су Задушнице увијек у суботу, треба да знамо због чега се службе за покојне, осим сахране, врше, углавном, на овај дан мада то може бити и у неки други дан, али не недјељом.“

Гроб Господњи је извор живота

“Господ Исус Христос је пострадао у петак, а на Велику суботу је почивао у гробу, као што и наши сродници, за које се молимо, сада почивају у гробовима. Гроб Господњи је извор живота и због тог почивања Господњег у суботњи дан, када је Он сишао у доње свјетове и душе праведних спасио, освијетлио их и извео у рај, зато се помени врше у суботу. Обичај да се службе за покојне врше у недјељу, усталио се у бољшевичко вријеме да народ не би ишао у цркву, јер смо сви, наравно, везани за наше сроднике и помене, па и данас недјељом више народа има по гробљима, него у црквама“, казао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Он је додао да гробља, свакако, треба обилазити, палити свијеће и молити се за упокојење својих сродника, али помене, према Владикиним ријечима, треба вршити суботом или у одређеним данима, али не недјељом, јер је то дан када Црква слави васкрсење Христово.

Гроб Господњи је извор живота

“Недјељом се сабирамо у храм Божији да би нас Бог благословио, да би наше молитве биле примљене и све оно што чинимо да би било Богу угодно и за спасење наше и наших сродника. Нека их Господ све упокоји, нека им свима опрости гријехе, нека Господ животодавац њима дарује живот у свом вјечном Небеском царству, јер Он је нада наша, Он је Онај Коме се обраћамо, Коме се молимо, Који даје живот свакој твари, Чија љубав не заборавља никога, у Чијој љубави су сви живи. Важно је да Господ види нашу љубав према сродницима. Због те љубави, Онај Ко има безграничну милост, сигурно је, да ће помиловати наше сроднике за које се молимо и да ће нас удостојити да будемо у вјечној заједници, у царству Његовом, ако будемо Њему угађали, Њему служили, Њему се молили у све дане живота нашег“, поручио је у својој бесједи Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Током Свете Архијерејске Литургије служен је парастос за покој душа ктитора, приложника, добротвора и свих преминулих у вјери православној, чија имена су поменута у молитвама пред Господом. Освештана су жита која су вјерници, сјећајући се својих сродника, принијели за упокојење њихових душа.