Литургијско и црквено-народно сабрање у Војном Селу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу, 13. августа, поводом годишњице од освећења цркве, Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Николаја Мирликијског у Војном Селу код Плава.

Литургијско и црквено-народно сабрање у Војном Селу

Преосвећеном владици су саслуживали свештеници: јереј Жељан Савић, јеромонах Георгије Рајаковић, настојатељ манастира Брезојевица, отац Рајко Рајковић, свештеник из Параћина и јерођакон Антоније Корунић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

У литургијском слову Преосвећени Епископ Јоаникије је нагласио да изабране људе и народе краси вјера у Бога, која је “најдубље духовно благо које просвјетљава наш ум, наша срца, мисли и осјећања“. Из благодарности Богу, према ријечима Његовог Преосвештенства, људи чине дјела доброчинства, милосрђа и сапатништва, а у слави Господу подижу и украшавају храмове, који су намијењени заједници цркве Божије и која се клања Богу живом и Пресветој живоносној Тројици.

Литургијско и црквено-народно сабрање у Војном Селу

“Свети храмови Божији подижу се и у славу Светих Божијих људи, у славу оних који су схватили да је у овоземаљском животу најважније служити Богу и остати вјеран Богу, као што је то био случај са Светим Оцем нашим Николајем Мирликијским Чудотворцем, кога овај храм свети слави и у коме се сабирамо.“

“Оно што је од свега ипак највредније и најзначајније јесте да се искрено, са вјером, са љубављу и миром једни према другима, сабирамо у храмовима Божијим, да се сабирамо на молитву, да саборно узнесемо благодарност Богу живом и да саборно прославимо Бога, Који нас обасипа толиким добрима са Неба, дао нам је овај свијет, дао нам је и овај живот, способност да дишемо, да ходимо и мислимо, да славимо Бога, љубимо једни друге и трудимо се да у свему будемо прави људи, боголика бића која творе богоугодна дјела“, рекао је владика Јоаникије.

Црква Светог Николаја Мирликијског у Војном Селу код Плава освештана је на празник Преподобне мати Ангелине Српске 2009. године, када је установљен дан црквено-народног сабрања. Благосиљајући окупљене вјернике Његово Преосвештенство је казао да нам је као народу најпотребнија заједница Цркве Божије и да се Богу молимо како би нас Бог помиловао, укријепио и осјенио својом десницом.

Литургијско и црквено-народно сабрање у Војном Селу

“Данашње богослужење, драга браћо и сестре, је као и свако друго богослужење када се сабирамо веома значајно, али овај дан смо одредили да буде дан сабора у Војном Селу, дан када је на Госпођинске покладе освештана ова црква и када нам се најлакше окупити, јер има највише народа у овом селу и плавској жупи, да се саберемо, да изађемо пред лице Божије, да се заједно Богу помолимо, да нас Господ све заједно благослови, да се утврди наше заједништво, да се једни с другима, у славу Божију, зближимо. Важно је да се са Богом и једни с другима сјединимо. Са Богом се сједињујемо кроз ово свето богослужење и кроз Свете тајне Христове, а једни с другима се сједињујемо у тајни љубави Божије, која нас све обухвата и прожима“.

“Љубави праве, истините међу људима нема осим оне која је заснована на правој, истинитој и светој вјери Божијој. Тамо гдје је права, истинита вјера тамо може бити и праве љубави, мада је љубав тешко достићи. За почетак Црква од нас тражи да живимо у миру и слози једни са другима, да, иако понекад међу људима има и неслагања, то превазиђемо, а када то знамо онда ћемо у срцу своме направити мјеста за ближњега свог и биће љубави међу нама“, поручио је Преосвећени владика Јоаникије и закључио:

“Нека нас Господ утврди и упути правим Божијим путем. Да се крсте они који још нијесу крштени, да Господ оне који још нијесу утврђени усаврши, просвети и уразуми да би били снажни и чврсти у вјери, јер нам је то у овом животу најпотребније. Не можемо ићи правим Божијим и правим људским путем, путем достојним човека, ако нијесмо јаки у вјери. Треба да се трудимо свакодневно да наша вјера у Бога буде све јача, а наше поуздање све чвршће, јер је Он једини прави човјекољубац, једини помоћник и једини сигуран ослонац човјеку“.

Након светог богослушења одржан је црквено-народни сабор са пригодним културно-умјетничким програмом.