У Саборном храму у Никшићу свечано дочекане светиње Светог Саве

Благословом Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија и Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, вјерници у Црној Гори имају благословену прилику да се поклоне светињама Светог Саве: кристалном Крсту који се чува у ризници манастира Савина, епитрахиљу који се налази у Цетињском манастиру и патерици из ризнице манастира Мораче.

У Саборном храму у Никшићу свечано дочекане светиње Светог Саве

Након неколико градова Митрополије, те Бијелог Поља, Берана и других мјеста у Епархији будимљанско-никшићкој, Светосавска Литија је на радост вјерника Никшића, у суботу вече, 3. фебруара 2018, стигла до Саборног храма Светог Василија Острошког.

Поменуте светиње Светог Оца нашег Саве свечано је дочекало бројно свештенство и монаштво у присуству вјерног народа.

У Саборном храму у Никшићу свечано дочекане светиње Светог Саве

Вечерњу службу служио је јеромонах Рафаило Бољевић, игуман манастира Подмаине уз саслужење више свештеника и монаха Епархије.

Нарочито свечано било је наредног дана, 4. фебруара, у Недјељу о блудном сину. Свету Литургију служило је више свештеника и свештеномонаха, а началствовао је јеромонах Рафаило, који је вјерном народу упутио ријечи надахнуте бесједе.

У Саборном храму у Никшићу свечано дочекане светиње Светог Саве

„Ова недјеља, Недјеља блудног сина и ова ријеч Сина, Који нам Оца открива, све нас позива да се сјетимо Оца, да Оца имамо, да нијесмо сами, да нијесмо остављени, да Отац није умро, да нас се није одрекао, него да нас чека да Му се вратимо. Повратак Оцу, браћо и сестре, остварује се кроз покајање литургијског типа, не оно премећање из мисли у мисао, из осјећања у сентименталност, него врло прецизно, враћајући се Цркви кроз Литургију“.

„И на овој светој Литургији имамо све што нам је потребно. Имамо Оца Саву који је ту међу нама, имамо Оца Небеског Који ће нам Сина у Тајни причешћа дати и Духа Светог Који ће нам душу испунити. Њиме испуњени, браћо и сестре, да живимо храбро, стрпљиво у вјери отаца наших, у вјери Савиној, у вјери Василијевој. Све ове невоље, све ове недаће ће проћи, врло брзо, а град који нам је обећан и залог тог обећања, који имамо у овој Литургији, видите, овај храм није од овог града, он је залог будућег Царства, тог новог обећаног града Јерусалима, он ће, сигурно, доћи. Све невоље и они који их изазивају проћи ће, а тај град ће доћи, то Царство Небеско долази и њему неће бити краја“, рекао је о. Рафаило.
Он је позвао вјерни народ да то Царство стрпљиво и вјерно чека.

У Саборном храму у Никшићу свечано дочекане светиње Светог Саве

„Нека би дао Господ да светом Литургијом, живљењем по Јеванђељу будемо обучени и кадри то Царство стрпљиво и вјерно до краја да ишчекујемо, не колебајући се, не сумњајући, не плашећи се никога. Будите сигурни, оно ће доћи врло брзо, још мало. Само мало, каже Свети апостол. Будите стрпљиви и овако лијепо сабрани и доћи ће Господ ваш, доћи ће дан, нови дан, грануће Сунце новог живота и Царства Небеског и све ове ситне, мизерне муке ми ћемо у свјетлости тог дана заборавити, као да их није ни било“.

У Саборном храму у Никшићу свечано дочекане светиње Светог Саве

„Молитвама Светог Оца нашег Саве, који нам указује на тај пут, који нам својом светошћу и својим сијањем открива свјетлост тог Царства да га се и ми удостојимо“, поручио је јеромонах Рафаило Бољевић.

Вјерници су, у великом броју, приступили Светом Причешћу и присајединили се Тијелом и Крвљу Господа Исуса Христа.

Током трајања Литургије, народ је, усрдно и са љубављу, приступао поклоњењу и цјеливању Крста, епитрахиља и патерице Светог Саве.

Светосавска литија је, нешто касније, наставила пут ка Цетињу, проносећи, на радост вјерног светосавског народа у Црној Гори благослов Светог Саве Српског.