Награда „Извиискра Његошева“

Добитник књижевне награде „Извиискра Његошева“, коју додјељују Епархија будимљанско-никшићка и компанија Мона, биће проглашен у сриједу 14. фебруара 2018. на свечности, уприличеној тим поводом, на Великој сцени Народног позоришта у Београду са почетком у 12 часова.

Награда „Извиискра Његошева“

Епархија будимљанско–никшићка на челу са Његовим Преосвештенством владиком Јоаникијем и компанија „МОНА“ установили су на Дан Светог Василија Острошког 12. маја 2007. године престижну књижевну награду „Извиискра Његошева“. Награда носи првобитни назив Његошевог „Горског вијенца“ – владике и владара Црне Горе, највећег српског пјесника.

„Извиискра Његошева“ додјељује се сваке друге године за најбољу књигу, сабрана или одабрана дела, и за животно дјело аутора настало на српском језику, без обзира на територију гдје је настало. Жири за додјелу награде чине: др Јован Делић, предсједник, др Ранко Поповић, др Иван Негришорац, др Драган Хамовић и Милутин Мићовић, књижевник.

Досадашњи лаурети овог значајној књижевног признања су: Миодраг Павловић, Рајко Петров Ного, Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије Радовић, Милован Данојлић и Љубомир Симовић.