Јеванђеље из 1893. године и Aнтимис из 1899. године

Приликом рушења Цркве Ружице у Рожајама непосредно након Другог Светског Рата са црквом је уништен и сав богослужбени инвентар.

Јеванђеље из 1893. године и Aнтимис из 1899. године

Дан прије рушења једна муслиманска породица из Рожаја, када су сазнали да ће црква бити срушена, ушла је у цркву и из ње изнијела Јеванђеље и Антимис. Отац породице је породици  дао аманет да се ови богослужбени предмети чувају у њиховој кући све док се у Рожајама не подигне црква. Потомци породице су богослужбене предмете предали Ктитору цркве Господину Драшку Магделинићу 1990. године са молбом да се њихов идентитет никада не открије. Али засигурно да је ова породица од Бога благословена и биће генерацијама јер овај се човек показао као милосрдни Самарјанин.Оног што се није сетио ни један православац, овај човек је сачувао бар нешто од уништења. И захваљујући његовој храбрости ми данас можемо да видимо оно на чему су генерације свештеника и Владика служиле након више од 70 година.

Јеванђеље и Антимис ће моћи да виде и цјеливају сви вјерници као и сви посјетиоци цркве Ружице.

Ова два рама су поклон цркви Ружици оца Слободана и столара Александра Девића из Берана.

Слава Богу!