Освештано ново звоно за цркву Светог Георгија у Новаковићима код Жабљака

Ових дана је освештано и постављено ново црквено звоно за цркву Светог великомученика Георгија, која се обнавља у селу Новаковићи код Жабљака.

Освештано ново звоно за цркву Светог Георгија у Новаковићима код Жабљака

Освећење је обавио надлежни парох, протојереј Миливоје Јововић, а свечаном и радосном чину су присуствовали чланови Црквеног одбора за обнову ове светиње и вјерни народ Новаковића.

По ријечима Радоша Жугића, предсједника Одбора, звоно је изливено у ливници „Кременовићи“ у Тополи. У акцији набавке учествовали су својим прилозима мјештани Новаковића, са бројним пријатељима и људима добре воље.

„Било је неопходно набавити ново звоно, јер је старо дотрајало и пукло, те самим тим није било за употребу. Све нас радује што се, послије дуго времена, опет, чује звук звона, које смо поставили на звоник поред наше светиње. Ово, на неки начин, представља круну нашег досадашњег рада на обнови цркве“, казао нам је Жугић.

Он је напоменуо да су радови на обнови цркве Светог Георгија, с благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, почели прије двије године. До сада је, наводи Жугић, урађено фуговање спољашњих зидова, уграђена нова столарија, постављен бакарни кров и нови дрвени звоник испред цркве, какав је био раније.

У плану је унутрашње уређење светиње за шта се изводе припремни радови. Стари иконостас, рађен 1905. године, који је дотрајао, биће рестаураран и то захтијева знатна материјална средства.

„Сви који желе да помогну обнову ове светиње то могу да ураде упатом на жиро-рачун, отворен код Атлас банке, на број 505-142-948-64, са назнаком „Православна Црквена Општина Жабљак, Црквени одбор Новаковићи“, рекао је Радош Жугић.

Црква је саграђена 1895. као задужбина братстава Жугића и Пајовића. Радове је 1895. благословио тадашњи Митрополит Митрофан Бан, а освештана је 1900.

Сви заинтересовани за обнову храма у Новаковићима за додатне информације се могу обратити надлежном пароху, свештенику Миливоју Јововићу и предсједнику Црквеног одбора, Радошу Жугићу.