Измиримо се прије Божића једни са другима

У цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу на празник Дјетињци у недјељу, 23. децембра, Литургију је служио протојереј-ставрофор Дарко Пејић.

Измиримо се прије Божића једни са другима

Он је честитао вјерницима и дјеци празник уз жељу да расту у миру, слози и љубави, и да се наша дјеца науче послушности, да поштују Бога и старије, да би били благословени и достојни својих предака.

“ Црква и ми идемо у сусрет највећем, најљепшем надражем дјетету које ће се икада родити на земљи-Богомладенцу Христу, ономе који је све оставио да би човјека пригрлио и да би га избавио из гријеха, зла и пропасти. Кака причамо о Христу веома често се говори о његовој божанској страни, свемоћи и чудима а веома мало и то науспут о светом Јосифу.

Христос је био добро и послушно дијете. Онај ко је читао Свето писмо сјетиће се приче када је Исус са 12 година остао у храму, и када су га родитељи свугдје тражили, а потом се наљутили када су га нашли у храму.

А он им је тада рекао “мени ваља бити у дому Оца мојега”. Али се у том Јеванђељу каже,  врати се дому и бијаше им послушан у свему. О Христосу  је, браћо и сестре, бринуо и васпитавао га свети праведни Јосиф, који се ријетко помиње, као неко мање значајан. Међутим, да би једно дијете уопште постало добар човјек, родитељ његов, отац посебно мора да га научи да се моли Богу,  Светом писму, да га научи да ради и зарађује и да му да професију од које ће живјети. И Јосиф је Хрсита научио дрводељстсву и нису Исусове руке руке биле руке дјетета, госпочета, или царевића него столара - пуне жуљева. Христос је тиме показао и вама родитељима који превише штите своју дјецу од рада.

Ајде што им не дате да раде, а послије се то свети и вама и нама и цијеломе друштву. Учимо дјецу од малена да раде, да зарађују и буду користан дио друштва. Није дијете роб ако помаже својим родитељима. Биће родитељи своме дјетету ако га не васпитавају и не науче да поштује Бога и старије. То је услов одрастања и обавеза родитеља, као што су обавезе брак и рађање дјеце у њему, тако је обавеза за васпитање дјеце, увођење дјеце у храм, учење посту, молитви, раду да би узрасли у добре људе и боље од нас. Немојмо штедјети у томе дјецу од тога дјецу, већ од лажи, преваре, мржње и гријеха.

Долази нам Божић, искористимо ове дане да се окренемо једну другима, тамо гдје има омразе да се помиримо да би једни друге за Божић могли поздравити и загрлити Христовим загрљајем, загрљајем Богомладенца”, бесједио је о. Дарко.