Молитвено прослављен Свети Амфилохије Иконијски

Светом Литургијом и благосиљањем славског колача Жупски манастир је, на празник Светог Амфилохија Иконијског, у сриједу 6. децембра 2017, прославио храмовну славу капеле, посвећене великом угоднику и светитељу Божјем Светом Амфилохију Иконијском.

Молитвено прослављен Свети Амфилохије Иконијски

Литургијом је началствовао протосинђел Данило из манастира Високи Дечани, а саслуживало је више свештеника и свештеномонаха Митрополије црногорско-приморске и Епархија: рашко-призренске, бихаћко-петровачке и будимљанско-никшићке.

Светој служби Божјој присуствовали су вјерници из Жупе, Никшића и других мјеста, бројни пријатељи манастира Жупа, те монаштво из више манастира Црне Горе.

Молитвено прослављен Свети Амфилохије Иконијски

Ријечима пастирске бесједе обратио се архимандрит Варнава, игуман манастира Трескавица у Епархији бихаћко-петровачкој, честитајући вјерном народу празник, а мати Ефимији, игуманији Жупског манастира и сестринству ове обитељи, храмовску славу:

„Ево нас, браћо и сестре, сабраних добротом и милошћу Божјом, у овај свети дан када се сјећамо и прослављамо име једног од заштитника и молитвеника за ово свето мјесто Светог Амфилохија Епископа Иконијског, сабраних са разних крајева у име Бога, зарад спасења наших душа, у име љубави према Богу, према Царству Његовом, према Цркви Божјој, љубави једних према другима“, казао је о. Варнава.

Оваквим сабирањима црквени људи, према ријечима о. Варнаве, показују основни и суштински смисао Цркве, а то је сабирање и испуњавање ријечи јеванђељске и вјера у ријеч јеванђељску: Тамо гдје су двоје и троје сабрани у име Моје, тамо сам и Ја са њима.

Молитвено прослављен Свети Амфилохије Иконијски

„Док год Бог на позив светог Јеванђеља свога успијева да нас, по нашој слободној вољи, сабира на оваким мјестима и овим поводима, то је знак да још није крај. Зато Црква Божја треба да се радује када се сабере на једно мјесто да прослави име Бога. Постало је сасвим нормално, модерно, тако да кажем, бити тужан, жалостан, невесео, а, при том, заборављамо да је наша вјера вјера радости, вјера живота. Онај који има ту вјеру зна да му не иде крај, него да тек иде живот, да прелази, не из живота у смрт, него обрнуто из смрти у живот. Зато, када се сабирамо на оваквим мјестима, овим или неким другим благословеним поводима радујте се једни другима, старајте се да једни другима олакшате живот, да га увеселите, да га орадујете, а не да растужите једни друге“, бесједио је архимандрит Варнава, наглашавајући да је из тог разлога Црква Божја, а посебно наша Српска, Светосавска утврдила славе да прослављамо Бога и Свете Његове, да се радујемо Богу, а онда и једни другима.
Игуман Варнава је на крају своје бесједе пожелио свима срећну славу, изразивши вјеру да је Свети Амфилохије Епископ Иконијски радостан код престола Божјег када види данашње сабрање вјерног народа.

„Сабрани из разних крајева, са разним мислима, са разним тешкоћама, врлинама, манама, сабрани на једном мјесту у име његово и у име Бога Који га је прославио и дао му светост.
Нека је срећна слава свима, посебно домаћину ове свете обитељи игуманији Јефимији, мајки многих од нас. Нека Господ умножи свако добро овој светој обитељи, нека смањи, ако због спасења не може сасвим да искорјени, оно што не ваља. Нека тога буде што мање, а онога што је добро, благословено, радосно и свето нека буде у изобиљу, као и до сада“, поручио је он.
Благосиљан је и преломљен славски колач и славско жито.

Одслужен је помен блаженопочившем архимандриту Лазару, дугогодишњем игуману Oстрошког манастира.

Молитвено прослављен Свети Амфилохије Иконијски

У славу Господа и у спомен на Светог Амфилохија Иконијског, који је храмовна слава манастирске цркве у Жупском манастиру и имендан Архиепископа цетињског, Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, освештан је и преломљен славски колач.

Молитвено прослављен Свети Амфилохије Иконијски

Припремљена је трпеза љубави уз коју је настављено заједничарење сабраних вјерника, пријатеља и гостију данашњег славља.

У литургијском сабрању молитвено је учествовала и мати Амфилохија, игуманија манастира Шудиково, којој нека је срећан имендан и да га слави на многаја љета.