Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

На празник Светог пророка Авдије, мученика Варлaама и преподобног Јоасафа, у суботу 2. децембра 2017, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије.

Свети пророк Авдија

Родом из села Витахарамска, од сихемских предела. Живио је на 900 година прије Христа на двору израиљског цара Ахава, гдје је био домоуправитељ. Када је цар одступио од поштовања Бога и приклонио се идолопоклонству, Авдија није пошао његовим примјером. Када зла царица Језавеља, због Светог пророка Илије, подиже хајку на све Божије пророке, Авдија сабра њих стотину, сакри их у двије пећине гдје их је хранио. Авдија је био савременик великог пророка Илије, којег је веома поштовао и слушао и у свему следовао, као његов ученик.

Оставио је књигу пророчанстава и у њој месијанско пророштво о спасењу од Сиона и о царству Господњем, односно о Новозавјетној Цркви. Упокојио се мирно. Сахрањен је у Самарији.