Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

Свету Архијерејску Литургију, на празник Светог цара Уроша, Светог Јоаникија Девичког, у четвртак 15. децембра 2016, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског Г. Теодосија, свештенства и монаштва из више Епархија наше свете Цркве.

Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

Преосвећени Епископ Теодосије је прије Свете Литургије освештао храм који је био, потпуно, запаљен и оскрнављен у погрому 2004. године.

Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

Храм је, у међувремену, обновљен, сачувани живопис је рестаурисан, а сада краси и нови иконостас са иконама које су радиле монахиње из Кончула.

Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

У молитвеном сабрању и празничној свечаности учестовало је више стотина вјерника из Србије, Црне Горе и Републике Српске.

Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

"Данас овде, на овом страдалном месту, имамо много разлога да се радујемо и да ликујемо и да се веселимо, јер ово логорско место, данас истовремено сведочи да је и место васкрсења."

Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

"Манастир Девич је много пута страдао у својој историји, али је увек имао ту моћ и ту благодат од Бога да се опет обнови, да опет сабере народ, да сабере монаштво, да опет постане место поклоњења, где ће народ долазити“, рекао је владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

Владика рашко-призренски Теодосије подсетио је окупљени народ да су се сабрали у храму који је обновљен и који је по ко зна који пут у историји био оскрнављен, паљен, рушен, па поново подигнут.

Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

"И сваки пут кад се овај храм обнови он бива још чвршћи, још лепши, још сјанији и величанственији у нашим очима, а сигурно и у очима Божијим“, нагласио је владика Теодосије.

Прослављен Свети Јоаникије Девички, слава манастира Девич

Након Литургије и освећења славског колача игуманија манастира Девич мати Анастасија са сестрама приредила је славски ручак за све присутне.