Ваведење прослављено молитвено у никшићком Саборном храму

На празник Ваведења Пресвете Богородице, у недјељу 4. децембра 2016. године, Света Литургија одслужена је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Началствовао је протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки уз саслужење више свештеника овог намјесништва.

Ваведење прослављено молитвено у никшићком Саборном храму

Литургију је појањем пратио хор Преподобне мати Ангелине, а дивни празник наше Свете Цркве - Ваведења Пресвете Дјеве Богородице у храм Божији, сабрао је велики број вјерног народа који је приступио Светом причешћу.

Ваведење прослављено молитвено у никшићком Саборном храму

Пастирском бесједомобратио се свештеник Јокић, који је казао да ријечи данашње јеванђељске поуке, којима нас Господ Исус Христос учи: Марта, Марта, бринеш се и узнемираваш за много, а само је једно потребно,треба да сачувамо дубоко у себи и да их живимо.

Ваведење прослављено молитвено у никшићком Саборном храму

"Треба да знамо да је живот испуњен многим мукама, бригама и радостима, али изнад свега тога једно је битно и једно потребно за спасење, а то је живот у Христу и живот са Христом. Ако слушамо ријеч Божју и држимо је онда смо испунили завјет Божји који је, управо, то – служба и живот у Христу. Служба, драга браћо и сестре, треба да нам буде пуна вјере и љубави, а вјера и љубав да нам буду полетни, радосни, да будемо хитри у служењу и испуњавању ријечи Божје. Онда наш живот има смисао“, казао је о. Слободан.

Он је додао да смо створени да живот живимо у пуноћи, а та пуноћа је у ријечи Божјој коју држимо, у радости сусрета са Богом,у радости сусрета са човјеком.

Ваведење прослављено молитвено у никшићком Саборном храму

"И овај данашњи празник нас учи да живот мора испуњен, да мора бити служба и служење Богу и ближњима нашим. Данас једна Дјевојчица руши баријере, уводе је у храм да служи, да буде васпитавана у храму. Уводи је Захарија у Светињу над светињама, гдје је, само једном годишње, свештеник улазио, како каже Стари завјет. Али, Она, управо, руши тај закон, не руши га него га испуњава, да смо сви ми позвани да будемо у Светињу над светињама. А највећа светиња је кад служимо, кад се васпитавамо у храму Божјем и ријечју Божјом, коју држимо, не само да је слушамо,него је живимо и проповједамо“, поручио је свештеник Јокић.

Ваведење прослављено молитвено у никшићком Саборном храму

Он је, у свом празничном слову,указао и на значај полагања наше наде у Господа, наводећи као примјер ријечи Пресвете Богородице, која служи и васпитава се у храму Божјем. Кад је дошло вријеме за највећу службу Она каже: Господе, нека ми буде по вољи Твојој.

Ваведење прослављено молитвено у никшићком Саборном храму

"Желим да мој живот цијели буде служба Теби, а највећа служба - рађа Сина Божјег, Она даје да се открије највећа Тајна, да Бог кроз Њу постаје човјек, да би и ми могли бити са тим Богочовјеком једно. Кад то схватимо и кад усадимо у срце своје, онда нећемо бринути што нас узнемиравају многе ствари од овог свијета, што нас узнемирава спољашњост, него ћемо живјети за оно једино потребно – за мир и радост у Духу Светом. Да се радујемо животу. Ако живимо са Христом и у Христусве муке ће проћи, а радости ће нам бити праве радости, али само ако живимо у Христу и са Христом“.

Ваведење прослављено молитвено у никшићком Саборном храму

"Данас нам Богородица показује својим уласком у храм, ваведење Божјег дјетета је показатељ да и ми треба да уђемо у храм и да служимо, а храм је сваки човјек, свака душа Божја, у сусрету са њим, у тој љубави, радости и миру служимо најљепше, најчистије и најискреније Богу“, закључио је протојереј Слободан Јокић.