Молитвено сабрање у манастиру Ђурђеви Ступови

На дан када се молитвено сјећамо Светог пророка Данила и Светих Преподобномученика српских ђакона Авакума и игумана Пајсија 30. децембра 2016,Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у катедралном манастиру Епархије – Ђурђевим Ступовима.

Свети пророк Данило прослављен у Ђурђевим Ступовима

Преосвећеном Епископу су саслуживали свештеници беранско-андријевичког намјесништва и монаштво Манастира у присуству вјерног народа.

Преподобномученици ђакон Авакум и игуман Пајсије

Naslov neki

Ђакон Авакум рођен је у Кнез Пољу, подно Козаре, 1794. године. У раној младости изучио је писмо и богослужбене књиге и замонашио се. Рукоположен је у чин ђакона када му је било 18 година. Када су Турци запалили манастир Моштаницу, са мајком Божаном обрео се у манастиру Трнава код Чачка, гдје их је примио игуман Пајсије. Када су Турци угушили Хаџи-Проданову буну, у колони од 115 људи из Чачка у Београд спроведени су и игуман Пајсије и ђакон Авакум. Турци су обојицу набили на колац на Калемегдану, 1814. године. Носећи свој колац београдским улицама, ђакон Авакум је пјевао. Мајка је ишла за њим и плачући га молила да се потурчи и сачува живот, али њега ништа није могло одвојити од љубави Христа Бога.

Свети пророк Данило прослављен у Ђурђевим Ступовима