Празник Цвијети прослављен у Бијелом Пољу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у недјељу, 17. априла на празник Цвијети Свету Архијерејску Литургију у цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу. Преосвећени Владика началствовао је потом свечаном народном Литијом, која је прошла улицама града

Епископу Јоаникију у Светој Архијерејској Литургији саслуживало је неколико свештеника архијерејског намјесништва бјелопољског, а током богослужења у чин јереја рукоположен је досадашњи ђакон Мирослав Михајиловић. Након Свете службе Божије, у којој се причестио велики број вјерника, одржана је празнична Литија, којом је началствовао Преосвећени владика. Литија свештенства и вјерног народа, уз до сада највеће присуство дјеце и омладине, кренула је од цркве Светих Петра и Павла, пролазећи центром града и вратила се назад до Саборног храма, гдје се сабранима, ријечима архипастирске бесједе, обратио Владика Јоаникије.

Празник Цвијети прослављен у Бијелом Пољу

“На овај дан имамо празник цркве свуда, по цијелој васељени, а нарочито свечано је овдје, у Бијелом Пољу на празник Цвијети. Овдје, гдје се преко храма Светих Апостола Петра и Павла, излива Божија милост и благодат на овај град и на све оне који дођу да се нахране ријечју Божијом и Небеским хљебом. Господа славимо и нарочито се сјећамо након празника Цвијети, кад се кријепимо новом духовном силом да уђемо у Велику недјељу, недјељу поста и молитве, да бисмо осјетили како нам васкрсење Христово даје бољи живот, обесмрћује нас и укључује у вјечну заједницу Цркве Божије“, казао је Његово Преосвештенство.

Празник Цвијети прослављен у Бијелом Пољу

Владика Јоаникије је сабране вјернике позвао да се труде да живе према Светом јеванђељу и саобразе се са Господом, Који се прво саобразио са народом.
“Постао је један од нас, један од најчаснијих људи, Који јаше, не на бијелом коњу као побједник, већ на магарету, јер му не треба спољашња слава. Он је извор вјечне и непропадљиве славе, зато почнимо да испуњавамо заповијести Божије, које су спасоносне, тако да и ми напредујемо из славе у славу. Нека Божији благослов буде на овом граду и онима који у њему живе, на вашим породицама, вашим домовима, а нарочито на овој дјечици и цијелом народу нашем, истакао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Празник Цвијети прослављен у Бијелом Пољу

На Светој Литургији и Литији појао је црквени хор Светог Николе, а празнично заједничарење настављено је пригодним послужењем испред Саборног храма Светих Петра и Павла.

Иначе, у Бијелом Пољу литије се традиционално одржавају на Цвијети и Петровдан. Постоје свједочанства да је Црква празничне Литије на Петровдан у овом граду организовала још и прије Другог свјетског рата, а посљедња је одржана 1946. године. Литије на празник Светих Апостола Петра и Павла обновљене су 2003. године, а већ од наредне године, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Јоаникија, почеле су и Литије на Цвијети. Ово сабрање родило се из жеље вјерног народа Бијелог Поља, симоблизујући успомену на догађај уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим.